Biden yönetimi Guantanamo’yu kapatmayı hedefliyor

by Haber Fora

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin insan hakları ihlalleriyle anılan Guantanamo Körfezi’ndeki gözaltı tesisini 4 yıllık görev sürelerinin sonuna kadar kapatmayı planladığını söyledi.

Eski Başkan Barack Obama döneminde gerçekleştirilemeyen tartışmalı tutukevini kapatma hedefi konusunda “Kesinlikle amacımız ve niyetimiz” ifadesini kullanan Psaki, hükümetin tesisin kapatılmasına yönelik adımları incelemek için Ulusal Güvenlik Konseyi ile beraber bir süreç başlattığını kaydetti. 

AA’nın aktardığına göre Psaki, tesisi kapatma çabasının “güçlü, kurumlar arası bir süreç” olacağını söyledi.

Af Örgütü çağrı yapmıştı

Uluslararası Af Örgütü, Biden’a Guantanamo’daki tutukevini acilen kapatma çağrısında bulunmuştu.

Guantanamo’daki hapishanede 40 tutuklu bulunuyor.

Guantanamo’daki 3 mahkumun mahkemeye sevki iddiası

Associated Press’in (AP) ABD’li yetkililere dayandırdığı 21 Ocak’taki haberinde, Pentagon’un, 17 yıldır Guantanamo’da tutuklu bulunan Endonezya asıllı Encep Nurjaman ve Malezya asıllı Muhammed Nazır Bin Lep ile Muhammed Farik Bin Amin’in askeri mahkemedeki yargılanma sürecini başlatacağı öne sürülmüştü.

Joe Biden’in başkanlık koltuğuna oturmasının hemen ardından, şüphelilerin askeri mahkemeye sevki iddiası dikkati çekmişti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde, Haziran 2017’de bu kişilere karşı hazırlanan iddianame reddedilmişti.

Şüpheliler, 2002’de Endonezya’nın Bali Adası’nda 202 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıdan ile 2003’te Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bir otelin dışında, 12 kişinin öldüğü bomba yüklü aracın patlatılması olayından sorumlu tutuluyordu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap