Biden’ın eleştirilerinin ardından Trump’tan “Harekete geçin” çağrısı

by Haber Fora

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın “Aşılama programı şimdiki hızıyla devam ederse Amerikan halkının aşılanması yıllar sürer” eleştirisinin ardından Donald Trump, uygulamaların hızlandırılması için eyalet yönetimlerine “harekete geçin” çağrısında bulundu. 

Federal hükümetin eyaletlere aşıları dağıttığının altını çizen Trump Twitter’dan “Artık aşıları uygulamak eyaletlerin sorumluluğu” ifadesini kullandı. 

ABD’de aşılama takvimi yavaş ilerliyor

Basına yansıyan haberlere göre, ülkede Kovid-19’a karşı aşılama takvimi beklenenden çok daha yavaş ilerliyor.

Trump yönetimi, “2020 sonuna kadar 20 milyon kişiye aşıların ulaşmış olacağı” sözünü vermiş olsa da ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, düne kadar sadece 2,1 milyon kişiye aşı yapıldı. 

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar’ın, 2021’in ikinci yarısına kadar tüm Amerikalıların aşılanmış olacağı tahmininin dikkate alındığında ise ülkede günde en az 3,5 milyon kişinin aşı olması gerekiyor. 

Trump yönetimi de federal yönetiminin sözünü tutarak eyaletlere olabildiğince hızlı şekilde aşıları ulaştırdığını artık sorumluluğun yerel yönetimlerde olduğunu savunuyor.

Biden ise kendi yönetiminin tüm Amerikalıların aşıya erişimini sağlayacağını belirterek, göreve geldiği ilk 100 gün içinde 100 milyon aşı taahhüdünde bulunmuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap