Bilim insanları gri sincaplara doğum kontrol hapı verecek

by Haber Fora

Britanyalı bilim insanlarının, istilacı gri sincapların sayısını kontrol altına almak için ağızdan alınan bir doğum kontrol ilacı ürettiği açıklandı.

Lordlar Kamarası’nın hayvan refahından sorumlu Muhafazakar üyelerinden Zac Goldsmith, uzmanların, dişi sincapları kısırlaştırmanın yollarını aradıklarını söyledi.

Gri sincaplar ve diğer yabancı, istilacı türler, Birleşik Krallık ekonomisine yılda yaklaşık 1,8 milyar sterline mal oluyor.

Kuzey Amerika’ya özgü gri sincaplar, Britanya’ya ilk kez 19. yüzyılda toprak sahipleri tarafından getirildi ve hızla çoğalarak, aynı yaşam alanını paylaştığı yerli kızıl sincap türünü tehdit etmeye başladı.

Bu hayvanlar aynı zamanda, ağaç kabuklarını soyarak ağaçlara zarar verdiği için ormanlık alanlar açısından da tehdit oluşturuyor.

Sincaplarda doğum kontrolüne yönelik araştırmaları finanse eden Kraliyet Ormancılık Derneği, geçen hafta gri sincapların itlaf edilmesi için çağrıda bulunmuştu.

Telegraph’a konuşan dernek başkanı Simon Lloyd, gri sincaplar kontrol altına alınmazsa, karbonu depolaması ve biyolojik çeşitliliği koruması için dikilen yeni ağaçların hayatta kalamayacağını söylemişti.

Lord Goldsmith de bu sincapların kontrolsüzce çoğalmasının, hükümetin iklim kriziyle mücadele kapsamında 2025’e kadar her yıl 30 bin hektarlık yeni ormanlık alan oluşturma hedefini baltalayabileceğini aktardı.

“Gri sincaplar ve munçak geyikleri gibi istilacı türler, doğal biyoçeşitliliğimizi açıkça tehdit ediyor” diyen Goldsmith, sözlerini şöyle sürdürdü:

Lord Goldsmith’in açıklamalarının kızıl sincaplara hayran olduğu bilinen Prens Charles’ın da desteğini alacağı düşünülüyor.

Galler Prensi, 2017’de Birleşik Krallık Sincap Birliği üyeleriyle yaptığı bir toplantıda, hükümetin gri sincapları çikolatayla doldurulmuş tuzaklar ve doğum kontrol hapları aracılığıyla kısırlaştırma planını desteklemişti.

Galler prensi 70. doğum gününü kutladığı sırada, Country Life dergisinde kızıl sincaplara sevgisini dile getirdiği bir mektup yayımlamıştı. Mektupta şu ifadeler yer almıştı:

Haber Fora, The Telegraph

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap