Bilim insanları, Kovid-19 araştırmalarının sadece yüzde 4’ünün Afrika’yla ilgili olduğunu ortaya koydu

by Haber Fora

Bilim insanları, Kovid-19’a ilişkin yayımlanan bilimsel araştırmaların sadece yüzde 4’ünün, 1,3 milyar kişinin yaşadığı Afrika kıtasıyla ilgili olduğunu ortaya koydu. Söz konusu makalelerde yer alan 619 yazardan sadece 210’unun (yüzde 34) Afrikalı olduğu tespit edildi.

Hakemli bilimsel dergi BMJ Global Health’de yayımlanan çalışmanın yazarları, Afrika üzerine yapılan araştırmaların ve Afrikalı yazarların eksikliğinin “küresel sağlık araştırmaları ve karar alma süreçlerinde sömürgeciliğin kanıtlarına” bir yenisini eklediğini belirtti.

Afrikalı araştırmacılar, söz konusu kıtayı etkileyen hastalıklarla ilgili araştırmalarda genellikle fazla yer almıyor. Bunun Kovid-19 için de geçerli olup olmadığını öğrenmek isteyen Cape Town Üniversitesi’nden bilim insanları, 1 Ocak 2020’yle 30 Eylül 2020 arasında önde gelen 10 sağlık ve tıp dergisinde yayımlanan hakem incelemesinden geçmiş 2 bin 196 makaleyi analiz etti.

Bunlardan sadece 94’ünün (yaklaşık yüzde 4), dünya nüfusunun yüzde 17’sine ev sahipliği yapan Afrika kıtasıyla veya bu bölgedeki bir ülkeyle ilgili bilgi içerdiği ortaya çıktı. Afrika’yla ilgili 5 makaleden birindeyse hiç Afrikalı yazar yoktu.

Antoinette Vanessa Naidoo, Peter Hodkinson, Pauren Lai King ve Lee A Wallis’ın yer aldığı çalışmada şu ifadeler yer aldı:

Kasım 2019’la Ağustos 2020 arasında Afrikalı araştırmacılar ya da kurumlarla bağlantılı araştırmaları inceleyen başka bir analiz, söz konusu bulguları pekiştirdi.

Analiz, 41 Afrika ülkesinin bu dönemde Kovid-19’la ilgili 1130 doküman yayımladığını ve bunların küresel payının yüzde 3 olduğunu gösterdi. Söz konusu belgelerin neredeyse üçte ikisiyse sadece Güney Afrika, Nijerya ve Mısır olmak üzere üç ülkeden geldi.

Haber Fora, AFP, EurekAlert

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap