Bilim insanları uyku hormonunu araştırıyor: Melatonin desteği Kovid’e çare olabilir mi?

by Haber Fora

ABD’de bulunan Cleveland Clinic’ten araştırmacılara göre, uykusuzluk çekenlerin sıklıkla başvurduğu melatonin takviyesinin, Kovid-19’un önlenmesi ve tedavisinde kullanılması mümkün.

Hakemli bilim dergisi PLOS Biology’de yayımlanan araştırmada, uyku-uyanma döngüsünü düzenleyen melatonin hormonunun, hastalığa yakalanma olasılığında neredeyse yüzde 30 oranında düşüşle ilişkili olduğu ifade edildi.

Ancak New York Post’a göre araştırmacılar, Melatonin içeren besin takviyelerine dair ileri çalışmalar yapılması gerektiğini de ekledi.

Cleveland Clinic Genomik Tıp Enstitüsü’nden Araştırmacı Feixiong Cheng, şu uyarıda bulundu:

Cheng ve ekibi, yaklaşık 27 bin kişiyi içeren bir Kovid veri kümesini yapay zeka kullanarak inceledi. Melatonin alan kişilerin test sonucunun pozitif çıkma olasılığının yaklaşık yüzde 28 daha az olduğunu keşfetti.

Melaton alan siyahilerdeki farkınsa çok daha belirgin olduğu anlaşıldı. Araştırmada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

CBS televizyonuna bağlı KIRO 7’ye konuşan Cheng, “Bu sonucu aldığımızda çok heyecanlandık” dedi ve ekledi:

ABD Başkanı Donald Trump da Ekim ayında Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılmış ve tedavisi süresince çinko, D vitamini ve  melatonin takviyeleri almıştı.

Haber Fora, New York Post, KIRO 7

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap