Bilim insanları yanıtladı: Kapuçin maymunları neden taşları toz haline getirip yalıyor?

by Haber Fora

Kaplıca tedavileriyle kıyaslayınca toz haline getirilip salyayla karıştırılan taşın vücudunuza sürülmesi pek iç açıcı gelmeyebilir.

Ne var ki bilim insanları sakallı kapuçin maymunlarının bu tekniği parazitleri önlemek için tedavi yöntemi olarak kullandığını düşünüyor.

Primatlar üzerine yürütülen ve pazartesi günü yayımlanan bir çalışma, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki ücra bir ulusal parkta yaşayan hayvanların taşları toz haline getirip tozu salyayla karıştırdıktan sonra bunu vücutlarına sürdüğünü saptadı.

Brezilyalı primatolog Tiago Falótico şunları kaydetti:

Araştırmacılar, hayvanların taşları kazma, tohum ezme, yemiş kırma ve taşı taşa vurma da dahil olmak üzere bir dizi faaliyette kullandığını belirtti.
 

Falótico, sonuncusundaki maksadın “Tozu yalayabilmek veya bunu vücutlarına sürebilmek için kuvarsit çakıllarını ezmek” olduğunu söyledi.

Bu davranışın kapuçin maymunları arasında yaygın olduğunun düşünülmediğini, ekibinin gözlemlediği topluluk içindeyse buna sıklıkla rastlandığını belirtti.

Araştırmacılar, 16’sı sadece ezme, 12’si kazma, biriyse taşı taşa vurmada kullanılan toplam 29 farklı alet saptadı.

Araştırmacılar maymunların, insanların bu aletleri kullanacak şekilde nasıl evrimleştiğini anlamak için bir model teşkil ettiğini belirtti.

Journal of Archeological Science: Reports’ta yayımlanan çalışmanın başında São Paulo Üniversitesi’nden Falótico’nun yanı sıra İspanya’daki İnsan Paleoekolojisi ve Toplumsal Evrim Enstitüsü ile University College London’dan arkeologlar ve Almanya’daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden bir antropolog yer aldı.

Doğada yaşayan sakallı kapuçinlerin kullandığı aletleri karakterize eden ilk çalışma olma niteliğindeki araştırmaları, Brezilya’nın Piauí eyaletindeki Serra da Capivara Ulusal Parkı’nda yaşayan primatlara odaklandı.

Araştırmacılar maymunların bazen aynı aleti birden fazla faaliyette kullandığını ama bunun olağan olmadığını saptadı.

Maymunlar ayrıca farklı aletleri aynı faaliyet için kullanabiliyor. Örneğin hayvanların kayadaki bir yarığı genişlettiği ve sonra dallar aracılığıyla gedikte yiyecek aradığı gözlendi.

Falótico şunları söyledi:

Serra da Capivara’nın kapuçin maymunlarının ince dalları, sopaları ve başka tip odun malzemeleri alet olarak kullandığı gözlendi. Falótico şunları ekledi:

Erkeklerin nesnelerle daha çok meşgul olduğu gözlenmekle birlikte araştırmacılar erkek ve dişilerin beceriyi edindikten sonra aletleri kullanmakta eşit düzeyde iyi olduğunu saptadı.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/science

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap