Bilim insanları yüzlerce yıldır kilitli duran mektubu mührünü açmadan okumayı başardı

by Haber Fora

Uluslararası bir araştırma ekibi, Rönesans Avrupasından kalan, hiç açılmamış bir mektubu, mührünü açmadan ve mektuba hiçbir zarar vermeden okumayı başardı. Uzmanlar bu gelişmenin dünyada ilk olduğunu söylüyor.

Saygın bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırmada, diş araştırmalarında kullanılan X ışını mikrotomografi tarayıcısı sayesinde yaklaşık 300 yıldır açılmayan mektubun içeriği ortaya çıktı. Söz konusu mektup, 17. yüzyıldan kalma, yerine ulaştırılamamış postalarla dolu bir sandıkta bulunuyordu.

Sandıktaki postalar, mektubun kendisinin zarf görevi gördüğü, karmaşık bir kağıt katlama biçimiyle katlanmış ve mühürlenmişti. Modern zarfların kullanılmaya başlamasından önce postaların güvenli biçimde sahiplerine ulaşması için başvurulan bu yönteme “mektup kilidi” ismi veriliyor. 

Bu asırlık metinleri okumak isteyen araştırmacılar, mühürleri kırarak tarihi belgelere zarar verme riskinden kaçınmaya çalışıyor. X-ışını mikrotomografi tekniği ise mektupların içinin risksiz bir şekilde görülmesini sağlıyor.

Araştırma ekibinden Prof. Dr. Graham Davis, “X-ışını tarayıcımızı, dişlerin mineral içeriğini haritalaması için eşsiz bir hassasiyetle tasarladık” dedi ve ekledi:

Birleşik Krallık’taki Queen Mary University of London’da çalışan araştırma ekibinin görüntülemeyi başardığı mektup, 31 Temmuz 1697’de yazılmıştı ve Daniel Le Pers’in isimli birinin hayatını kaybettiğini bildiriyordu.

Ancak yeni yöntem, söz konusu mektubun içeriğini gözler önüne sermekle kalmadı, o dönemde güvenliği sağlamada önem taşıyan katlama yöntemine de ışık tuttu. Araştırmacılar, katlama yöntemini detaylarıyla gösterdikleri bir dizi görsel hazırladı:

 

Haber Fora, Eurekalert, The Telegraph

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap