Bilim insanlarına göre tüm varyantlara karşı işe yarayan Kovid aşısı bir yıl içinde geliştirilebilir

by Haber Fora

Araştırmacılara göre, tüm Kovid-19 varyantlarına karşı etkili olma potansiyeli taşıyan bir genel aşı, bir yıl içinde geliştirilebilir.

Nottingham Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının geliştirdiği ve ikinci nesil diye adlandırılan aşı, virüsün yüzeyindeki sivri uçlu proteinin yanı sıra virüsün çekirdeğini de hedefliyor.

Eğer başarılı olursa DNA aşısı yalnızca Kovid-19’a karşı değil, gelecekte ortaya çıkacak yeni koronavirüs suşlarına karşı da koruma sağlayabilir.

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi, Kovid-19’un Güney Afrika varyantının neden olduğu hafif ve orta düzey hastalığa karşı, kendi aşılarının yalnızca sınırlı koruma sağladığını açıkladıktan sonra bu gündeme geldi.

Pfizer ve AstraZeneca’nın aşıları yalnızca virüsün hücreye giriş kazanmasını sağlayan sivri uçlu proteini hedefliyor ve dolayısıyla mutasyon görüldüğünde tesirini kaybedebiliyor.

Ancak araştırmacılar virüs parçacığının büyük kısmını oluşturan nükleokapsit (N) proteininin “yüksek düzeyde korunduğunu” söylüyor, bu da mutasyon geçirmesinin çok daha düşük ihtimal olduğu anlamına geliyor.

Scancell’e göre, Nottingham aşısının üretimi de görece kolay olabilir ve ultra düşük sıcaklıklarda saklanmaya ihtiyaç duymayabilir.

Nottingham Üniversitesi’yle işbirliği yapan immünoloji şirketi Scancell’in baş tıbbi yetkilisi Dr. Gillies O’Bryan-Tear, Daily Telegraph’a şunları söyledi:

Dr. O’Bryan-Tear, klinik deney sürecine sokmanın yüz milyonlarca sterline mal olacağı aşı adayının, büyük bir ilaç şirketinin ortaklığına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Eğer fonlama sağlanırsa, bir yıl içinde geliştirilebilir.

“Eğer bir ortak bulursak diğerlerinin yaptığı kadar hızlı yapmamamız için hiçbir neden yok” diyen Dr. O’Bryan-Tear, Telegraph’a şöyle konuştu:

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/health

Haber Fora için çeviren: Umut Can Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap