Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Özlü: Salgında üçüncü dalga tehdidi var, henüz normalleşme için uygun bir zaman değil

by Haber Fora

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) farklı mutasyonları uğraması ve bazı ülkelerde ortaya çıkması dünyanın geri kalanında endişeleri artırmaya devam ediyor.

Firmalar geliştirdikleri aşıların mutasyonlara karşı etkili olduğunu savunsada, şu an tespit edilmiş bir etkiden söz edilemiyor.

Aşılama çalışamalarına başlayan Türkiye’de ise vaka sayıları henüz 5 bin sınırının altına inmezken, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan mutasyonlu virüs tespit edilen şehir sayısının 23’e yükseldiğini açıkladı.

Salgında üçüncü dalga bekleniyor mu?

Hürriyet’e konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye’de bir “üçüncü dalga” beklenebip beklenmeyeceğiyle ilgili, “Maalesef dünyada ciddi bir üçüncü dalga tehdidi var” dedi.

Dünyada dolaşan virüsler arasında tanımlanan varyasyonların giderek daha çok yer kapladığını kaydeden Özlü şunları söyledi:

“Henüz normalleşmeye geçmek için uygun bir zaman olduğunu düşünmüyorum”

Normalleşme ve salgın kısıtlamalarının kaldırılıp kaldırılmayacağıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özlü, “Son zamanlarda varyant virüsün bulaşma hızındaki artışın yanı sıra, daha ağır hastalığa neden olduğu ve daha çok ölüme yol açtığı bilgileri gelmeye başladı. Bunlar sorunu daha da büyütecektir. Onun için şu aşamada kararsız bir noktadayız. Henüz normalleşmeye geçmek için uygun bir zaman olduğunu düşünmüyorum. Konuyla ilgilenen bütün sağlıkçıların da düşünceleri bu yönde” dedi.

“Üçüncü bir dalga gerçekleşirse, alınan önlemlerde herhangi bir değişiklik olur mu?” sorusuna ise Özlü şu cevabı verdi:

Haber Fora, Hüriyet

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap