Bill Gates iklim krizini hedef alan Paris Anlaşması’na özel jetiyle gittiğini itiraf etti

by Haber Fora

Bill Gates, iklim kriziyle nasıl mücadele edileceğine dair yeni kitabında Paris Anlaşması’na özel jetiyle gittiğini itiraf etti.

Microsoft’un kurucusu milyarder işadamı, “İklim Felaketinden Nasıl Kaçınılır” isimli kitabında, yaşam tarzının kendisini “iklim değişikliği hususunda kusurlu bir elçi” kıldığını kabulleniyor.

Serveti 100 milyar doları (yaklaşık 692 milyar 689 milyon TL) aşan hayırsever, Washington Medina’daki 24 banyoya, 232 metre karelik spor salonuna ve hatta bir de trambolin odasına sahip 6 bin 130 metre karelik malikanede yaşıyor.

Gates ayrıca, Bill ve Melinda Gates Vakfı adına dünya genelinde gerçekleştirdiği seyahatlerde özel jet filosunu kullandığını da açıkça kabul ediyor.

Gates söz konusu kitapta, “Fikir sahibi zengin bir adam olduğumu inkar edemem” diye yazıyor.

2015’te neredeyse tüm devletlerin imzaladığı Paris Anlaşması dönüm niteliğinde uluslararası bir metin olma özelliği taşıyor. Donald Trump’ın Kasım 2020’de ayrıldığı söz konusu anlaşmaya Joe Biden yönetimi şimdi tekrar katıldı.

Şahsi yüksek karbon salımı hakkında suçlu hissettiğini söyleyen Gates, “Bu kitap üzerinde çalışmak beni bunu azaltma sorumluluğum yönünde çok daha bilinçlendirdi” diyor.

Gates kitapta, 2020’den beri sürdürülebilir jet yakıtı kullandığını ve “ailesinin havacılık salımlarını 2021’de tamamen dengeleyeceğini” yazıyor.

Sürdürülebilir jet yakıtı yemeklik yağ, bitkisel yağ, kentsel atık ve atık gazlar gibi yenilenebilir kaynaklardan üretiliyor.

Milyarder işadamı havacılık dışı salımlarınıysa “havadaki karbondioksiti ayıklayan bir tesisi şirketi aracılığıyla dengelediğini” belirtti.

Gates ayrıca, temiz enerji şirketleri ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yatırım yaptığını ve dünyanın yeni salımlar bakımından net sıfır değerine ulaşmasını amaçladığını ifade etti.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change

Haber Fora için çeviren: Kerim Çelik

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap