‘Bin işkence’nin gazeteci tanığıydı, Erbil Tuşalp’i kaybettik

by Haber Fora

T24 Haber Merkezi

İzmir Başkent Hastanesi’nde bir süredir tedavi gören gazeteci Erbil Tuşalp, 75 yaşında hayatını kaybetti. 12 Eylül 1980’deki askeri darbe dönemi ve izleyen yıllarda çalıştığı Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda insan hakları ihlalleri ve işkenceler konusunda önemli haberler, dosyalar ve kitaplara imza atan, özellikle “Bin İnsan” ve “Bin Tanık” kitapları büyük bir ilgi gören Erbil Tuşalp’in cenazesi pazartesi günü toprağa verilecek.

Emeklilik yıllarından beri İzmir Karaburun’da yaşayan Tuşalp, KOAH hastasıydı. Şikâyetleri nedeniyle gittiği İzmir Başkent Hastanesi’nde ‘çoklu organ yetmezliği’ tanısıyla geçen hafta yoğun bakım servisine alınmıştı.

Basın kartı iptal edilmişti: Utansalar yapmazlardı!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı’nın basın kartını iptal ettiği çok sayıda gazeteciden birinin de Erbil Tuşalp olduğu ortaya çıkmıştı. “1975 yılında mesleğe adım attığını ve o günden itibaren de basın kartını şerefiyle taşıdığını, gazeteciliği de hakkıyla yaptığını” belirten Tuşalp, “Bu benim için onur belgesidir. Bunu yapanlarda azıcık utanma olsaydı, yapmazlardı” sözleriyle tepki göstermişti.

“Daima doğruları savundu”

Gazeteci Erbil Tuşalp için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından “Daima doğruları savunan, çalışma ve eserleriyle karanlığa ışık tutan usta gazeteci-yazar Erbil Tuşalp’ın vefatından dolayı derin üzüntü duydu” diye yazdı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer de  Twitter hesabından Tuşalp için “Dik duruşundan asla taviz vermeden mesleğini yapan, bağımsız gazeteciliğin üstadı Erbil Tuşalp’i İzmir’de yitirdiğimizi üzüntüyle öğrendim” dedi. 

Hasan Cemal: Çok çalışkan ve disiplinliydi

Erbil Tuşalp ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni olarak uzun süre çalışan T24 yazarı Hasan Cemal, Twitter’daki hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Gazeteci milletinin başı sağolsun.

Sevgili Erbil’le Cumhuriyet’in Ankara temsilcisi olduğum 1979’da birlikte çalışmaya başladık. Haberin peşini hiç bırakmayan, çok çalışkan ve disiplinli bir gazeteciydi. Rahat uyu, huzur içinde uyu kardeşim.”

 

 

 

 

 

Erbil Tuşalp kimdir?

Erbil Tuşalp, 9 Eylül 1945’te Konya’nın Akşehir ilçesinde doğdu. Çocukluk yıllarını Akşehir’de geçirdi. Kara Harp Okulu’nu kazandı ve okuldan 1965 yılında mezun oldu.

TRT’de haber kameramanı olarak 1974 yılında başlayan Tuşalp, TRT’nin ardından Günaydın, Vatan, Dünya, Radikal, Posta ve Milliyet gazetelerinde, İSTA, ANKA Haber Ajansı, UBA Haber Ajansı ve ATV ve Show TV’de Olay, 32. Gün, Dünya Değişirken ve 40 Dakika programlarında çalıştı.

1979 yılından itibaren Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda siyasi muhabir olarak önemli dosyalara imza attı. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda iki dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. İnsan Hakları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Tuşalp, insan haklarını sorgulayan, yakın dönemin “Susurluk Kazası” vb. karanlıkta kalmış siyasal olaylarına ışık tutan araştırmalarıyla tanındı.

Araştırmacı kimliğiyle tanınan Tuşalp’in Bin İnsan, Bin Tanık, Bin Belge, Eylül İmparatorluğu, Artık Demokrasi İsteyin, Ben Tarihim Bay Başkan, Paşa ile General, Önce Çocuklar Öldü, Evren’inki mi Özal’ınki mi?, Çürüme, Plastik Papatya Kokusu, Şeriatı Beklerken, Demokrasi Sizin Neyinize, Şeriat A.Ş, Sen Sofi’nin Oğlusun, İslam Faşizmi, Bozkurtlar, Çete Parti Mafya, Aldanma, Kuklaturka, İslam İmparatorluğu adlı kitapları yayımlandı.

Türkiye basınının önde gelen isimleri arasında bulunan Erbil Tuşalp, emeklilik yıllarını İzmir Karaburun’da geçirdi.

O yıllarda Cumhuriyet Ankara Bürosu ve Erbil Tuşalp

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap