BioNTech CEO’su Prof. Dr. Şahin: Virüsün yeni mutasyonuna karşı yeni aşıyı 6 haftada geliştirebiliriz

by Haber Fora

Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Üst Yöneticisi (CEO), Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdikleri aşıdaki son duruma ilişkin Mainz’de basın toplantısı düzenledi.

AA’nın haberine göre, BioNTech kurucuları Dr. Özlem Türeci ve şirketin CFO’su Sean Marett ile toplantıya katılan Şahin, Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan Kovid-19’un daha hızlı yayılan yeni türüne karşı aşının koruma sağlayıp sağlamadığını şu anda bilmediklerini ifade ederek, BioNTech’in aşısının etkili olacağına dair “bilimsel güveni” olduğunu söyledi.

Şahin,”Ama bunu ancak deney yapılırsa bileceğiz ve veriler için 2 haftaya ihtiyacımız olacak. Aşımızın işe yarama olasılığı nispeten yüksek” diye konuştu.

Virüs mutasyonuna karşı 6 haftada yeni aşı geliştirebileceklerini bildiren Şahin, düzenleyicilerin aşılar kullanılmadan önce aşıdaki değişiklikleri onaylaması gerekebileceğini de belirtti.

“Türkiye ile görüşüyoruz”

Şahin Hürriyet’in Almanca haber portalına yaptığı açıklamalarda da Türkiye ile aşı konusunda görüştüklerini belirtti. Şahin “Bana kalsa çoktan imzalar atılmış olurdu. Şu an ama son aşamalardayız ve bütün dileğim aşının Türkiye’ye de gitmesi için bu yıl içinde imzaların atılması” diye konuştu.

Şahin, “Doz aşıların Türkiye’ye götürülmesinde soğutucu açısından lojistik bir sorun var mı? Bu soruna çözüm konusunda bir ilerleme ya da çözüm bulundu mu?” sorusuna da şu şekilde yanıt verdi:

“Kovid-19 aşısı, yarın sabahtan itibaren dağıtılmaya başlanacak”

BioNTech CFO’su Sean Marett ise ABD ilaç şirketi Pfizer ile birlikte geliştirilen BioNTech’in aşısının, İngiltere, ABD ve AB dahil 45’ten fazla ülkede kullanımı için onaylandığını belirtti.

Kovid-19 aşısının Avrupa’daki depolardan yarın sabahtan itibaren dağıtılmaya başlanacağını aktaran Marett, isteyen AB ülkelerine 5 gün içinde teslim edileceğini bildirdi.

BioNTech, geliştirilen Kovid-19 aşısının, AB’de “Comirnaty” adı altında pazarlanacağını da duyurdu.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap