BioNTech CEO’su Şahin: Aşımızı Türkiye’de de üretmeyi planlıyoruz, 4,5 milyon doz mart sonuna kadar yollanacak

by Haber Fora

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı aşı geliştiren BionTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı çalışmalarına ve Türkiye’ye gönderilecek dozlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

A Haber’e katıldığı programda konuşan Şahin, Türkiye’ye ilk aşamada 550 bin aşı gönderileceğini belirterek, “2021 yılının başında aşıları göndermeyi planlıyoruz. 4,5 milyon dozu mart ayının sonuna kadar yollamayı hedefliyoruz. Çok mutluyuz aşımızı Türkiye’de göndermekten dolayı sevinçliyiz” dedi.

Şahin ayrıca, “Üretimleri Pfizer ile gerçekleştiriyoruz. Aşımızı Türkiye’de de üretme girişimlerimiz var. Ama 2021 yılı içerisinde olur mu bilemiyorum. Türkiye’ye aşılar Avrupa’dan gelecek” ifadelerini kullandı.

Şahin, aşıların mutasyona uğrayan koronavirüse karşı etkili olup olmayacağıyla ilgili de şunları söyledi:

“Aşı 4 ay koruyor”

Aşıların etki süresine ilişkin de bilgiler veren Şahin, geliştirikleri aşının 4 ay koruyuculuğunu sürdürdüğünü ifade etti.

Aşının yan etkikeriyle ilgili Şahin, “Aşının yat etkileri genel aşılarda olduğu gibi baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş. Diğer tüm aşılardaki genel yan etkiler mevcut, alerji konusunda henüz bir yan etki verisi yok” dedi.

Şahin ayrıca şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap