Bir miktar stres gerçekten yararlı mı?

by Haber Fora

Bir miktar stresin insanların daha iyi zihinsel beceriler sergilemesini sağladığı konusunda genel bir kanı olsa da Kanada’da yapılan araştırma, bunun doğru olmayabileceğini gösterdi.

British Columbia Üniversitesi’nden Dr. Adele Diamond’ın yönettiği araştırmanın bulguları, çok az miktardaki stresin bile çoğu insanın özdenetim, dikkat, odaklanma, çalışma belleği ve problem çözme gibi zihinsel becerilerini engelleyebileceğini gösterdi.

Dr. Diamond, sadece ekstrem seviyede az stresin sayılı insanlarda olumlu etkiye sahip olduğunu belirtti ve şöyle konuştu:

Medical Xpress’in aktardığına göre, birçok kişinin Kovid-19 pandemisi yüzünden her zamankinden daha fazla stresli hissettiğini belirten Dr. Diamond, bulguların özellikle önemli olduğunu söyledi:

Araştırmada bilgisayarda yapılan bir teste tabi tutulan 140 genç yetişkin, sağında ve solunda birer görevliyle izlendi. Görevliler konuşmasa da yargılar gibi göründüğü için katılımcılarda bir miktar stres tespit edildi. Daha sonra incelenen test sonuçları, stresin çok az kişide olumlu etkiye sahip olduğunu, katılımcıların birçoğunda zihinsel işlevlerin bozulduğunu gösterdi.

Dr. Diamond, “Kişilerin problem çözebilmesini, özdenetimini sağlamasını veya mantığa dayalı akıl yürütmesini istiyorsanız, muhtemelen streslerini en aza indirmek istersiniz” dedi.

Araştırma saygın bilim yayını Cerebral Cortex’de yayımlandı.

Haber Fora, Medical Xpress

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap