Bireylerin finansallaşmasında kritik eşik tekrar aşıldı

by Haber Fora
Bireylerin finansallaşmasında kritik eşik tekrar aşıldı

Tüketici kredilerinin milli gelir içindeki payı 1 yılda 11 puan artarak yüzde 50,2’ye yükseldi. Bu alanda 2016’nın başından bu yana ilk kez 50 eşik değeri aşılmış oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 2020 sonunda toplam tüketici kredileri 676 milyar lirayı buldu. Tüketici kredilerindeki bir yıllık artış yüzde 45’e ulaştı. Bu dönemde başta konut olmak üzere hayata geçirilen düşük faizli kredi kampanyaları artışta başrol oynadı. Söz konusu artış birçok ürün ve hizmetin fiyatında ve cari açıkta yükselmeye neden oldu. Son dönemde atılan parasal sıkılaşma adımları ile kredi artış hızı yavaşlasa da Merkez Bankası son Enflasyon Raporu’nda hızlı kredi artışının birikimli etkilerinin devam ettiğini vurguladı.

2004’te bankacılık sisteminin daha az gelişmiş olduğu dönemde tüketici kredilerinin ekonomi içindeki payı sadece yüzde 4 düzeyindeydi. Sonraki 11 yıl boyunca bu oran hızla artarak 2015’in başında yüzde 52,6 ile zirveyi gördü. Sonrasında ise artan faizlerinin de etkisiyle 2019 sonunda yüzde 39,2 ile 2010’dan bu yana en düşük orana geriledi. Salgın sonrası başlatılan kredi kampanyaları tüketici kredileri payını daha önce görülmemiş bir hızda artırdı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap