Birleşik Krallık da Aleviliği ‘bağımsız bir inanç’ olarak tanımaya hazırlanıyor

by Haber Fora

Aleviliğin Almanya’da ayrı bir inanç olarak tanınmasının ardından, bir başka ülke de Aleviliği bağımsız inanç olarak tanımaya hazırlanıyor. Birleşik Krallık’ta önümüzdeki mart ayında yapılacak nüfus sayımında Alevilerin din hanelerine ‘Alevi’ yazılmasına dair kampanya başlatan Britanya Alevi Federasyonu, tıpkı Almanya’da olduğu gibi Birleşik Krallık da Aleviliğin kurumsal bir kimliğe kavuşacağını ve diğer inançların sahip olduğu yetkilere sahip olacağını söyledi.

Kampanyaları ile ilgili Haber Fora’ye konuşan Britanya Alevi Federasyonu Genel Başkanı İsrafil Erbil, Birleşik Krallık’ta 500 bine yakın Alevinin yaşadığını belirterek şunları anlattı:

Britanya’da her 10 yılda bir yapılan nüfus sayımının 2021’in 21 Mart’ta yapılacağını söyleyen Erbil sözlerini şöyle sürdürüyor:

İsrafil Erbil, Birleşik Krallık’taki Alevi nüfus ve bu nüfusun Türkiye’den göç etme zamanlarına ve nedenlerine dair de şu bilgileri veriyor:

Birleşik Krallık’ın demokratik bir ülke olduğunu söyleyen Erbil, “Bu nedenle biz de hayatımızın bütün alanlarında Alevi olarak tanınmak ve yaşamak istiyoruz” diye konuşuyor.

Erbil, kampanyanın sonunda Alevilerin Birleşik Krallık’ta şimdiye kadar kullanmadıkları hangi hakları kullanacaklarına dair sorumuzu ise şöyle yanıtlıyor:

İsrafil Erbil, Türkiye’deki Alevilerin içinde bulundukları sosyolojik ve hukuki duruma dair ise şu ifadeleri kullanıyor:

“Kendi ülkemizin geldiği nokta içler acısı. Bir tarafta Alevi’yim diyene, ‘siyaset yapma’, ‘şehrimizi karıştırma, ülkemizi karıştırma’ gibi suçlamalar yöneltilirken, diğer tarafta bir siyasi iktidarın sonuna kadar kendilerine ait olan inancını istismar ettiğini görüyoruz. Cumhurbaşkanı’nın, yetkili insanların yapacakları önemli açıklamaları cami girişinde ya da çıkışında yapmaları bile, bunu gösteriyor. Tabii ki herkes inancını yaşamalı, fakat bir ülke cumhurbaşkanından tutun en küçük kamu görevlisine kadar inancını her şekilde yaşıyorsa, diğer inançları da yok sayıyorsa ya da 42 yıl sonra biz Maraş Katliamı için gittiğimizde ‘Maraş’ı karıştırmayın’ diye gözaltına alınıyorsak, bu çifte standarttır. Eşit vatandaş olmadığımızı her şekilde hissediyoruz ve bu da çok incitici. Bir bütün olarak Türkiye’nin sınıfta kaldığına şahit oluyoruz.”

İsrafil Erbil, Almanya’nın Aleviliği inanç olarak tanımasından sonra Şii-Caferi çevrelerin bu kararı eleştirmesine ve ‘münafıklık’ olarak nitelemesine dair ise şu yorumu yapıyor:

“Alevilik her haliyle, Tanrı tarifiyle, yaşam biçimiyle, kadına bakışıyla, ibadetiyle Sünnilikten ve Şiilikten farklıdır. Bizim Şiilerle olan tarihsel ortak değerlerimiz olabilir, ama ayrıca kendisine ait prensip yapısı, kültürü, ibadet biçimi olduğu için Alevilik bağımsız bir inançtır. Bir başka inançla ortak değerlerimiz olabilir ama biz o inançla bir ve aynı olmak zorunda değiliz. Bu yüzden Aleviliğe herkesin saygı duymasını arzuluyoruz. Alevilik bağımsız bir inançtır, binlerce yıldır değişmeyen Alevilik bundan sonra da birilerinin müdahalesiyle değişmez, değişmeyecek.”

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap