Birleşik Krallık’ta vekillerden hükümete çağrı: Rusya ve Çin’in savunma tedarik zincirinde rol almasını durdurun

by Haber Fora

Birleşik Krallık’ta (BK) hükümete seslenen parlamenterler, Çin ve Rusya’yı Britanya silahlı kuvvetlerine teçhizat tedarikinde herhangi bir şekilde rol oynamaktan men etme çağrısında bulundu.

Avam Kamarası Savunma Alt Komitesi, hem Britanya hem de ABD silahlı kuvvetleri tarafından işletilen Amerikan F-35 savaş uçaklarında kullanılan devre kartlarını basan bir şirket de dahil olmak üzere, son yıllarda BK savunma sanayiinde faaliyet gösteren 9 şirketin Çinli firmalar tarafından satın alındığını kaydetti.

Söz konusu 9 şirketin 6’sı savunma sanayisini kilit iş sahası olarak görüyor.

Komite, BK Savunma Bakanlığı’nın (MoD) “dost olarak gördüğü ve yatırım konusunda teşvik edilmesini tavsiye ettiği” ülkelerin bir listesini yayımlaması gerektiğini ifade etti.

Komite, “Çin ve Rusya dahil olmak üzere” bu listenin dışında kalan tüm ülkelerin, “BK’nin savunma tedarik zincirine yatırım yapmasının engellenmesi” gerektiğini belirtti.

Parlamenterler, BK savunma tedarik zincirinde denizaşırı firmaların sürekli ve yaygın biçimde kullanılmasının bu alanı “düşmanca olma potansiyeli taşıyan yabancı müdahalelere” açık hale getirdiği uyarısında bulundu.

MoD Ekonomik Güvenlik ve Refah Müdürü Huw Walters’ın bu komiteye, MoD yetkililerinin “yabancı yatırımları epey memnuniyetle karşıladığını” söylediği belirtildi.

Raporda, “Bu yaklaşım, ne şekilde tanımlanırsa tanımlansın, BK savunma sanayiinde yabancı yatırımların yaygın olduğu anlamında geliyor” ifadesi kullanılırken, şu anda sözleşmelerin yaklaşık yüzde 20’sini yabancı yatırımların oluşturduğu tahmin ediliyor.

Özellikle Çin’in büyük çaplı fikri mülkiyet hırsızlığına ilişkin sabıkası olduğunun belirtildiği raporda, bu durumun Çinli tedarikçilerle çalışan bütün BK firmalarını teknolojilerinin çalınması riskiyle karşı karşıya bıraktığı kaydedildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Parlamenterler, görünüşe bakılırsa MoD’nin “Çinlilerin mülkiyet faaliyetleri konusunda rahat” davrandığını söyledi.

Raporda şunlar belirtildi:

İkinci el iki Çinli Boeing 737 uçağının, geleceğin İstihbarat, Gözetleme, Hedef Tarama ve Keşif (ISTAR) gücünde “temel varlık” olarak tanımlanan E-7 Wedgetail uçağına dönüştürülmek üzere alınması kararına dair endişeler dile getirildi. ISTAR, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) savaş uçaklarını ve savaş gemilerini yönlendirirken aynı anda birden fazla hava ve deniz hedefini izlemek için tasarlandı.

Raporda, “Silahlı kuvvetler tarafından kullanılmak üzere Çin’den ekipman satın alınması, Savunma Bakanlığı tarafından uygun bir seçenek olarak görülmemelidir” ifadeleri kullanıldı.
 

Alt Komite Başkanı Richard Drax şunları söyledi:

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Onur Bayrakçeken

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap