Birleşik Krallık’tan yetkili: Koronavirüs aşısı olan kişiler virüsü yine de bulaştırabilir

by Haber Fora

Birleşik Krallık’ın Baş Tıp Sorumlusu Profesör Jonathan Van-Tam, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) aşısı olan insanların yine de virüsü bulaştırabileceği uyarısında bulunarak, kısıtlamaların sürmesi gerektiğini bildirdi.

Profesör Van-Tam, The Sunday Telegraph gazetesine verdiği demeçte, “Bilim adamları henüz aşının bulaşma üzerindeki etkisini bilmiyor” diyerek, aşılar umut verse de kısıtlamaların sürmesi gerektiğine dikkat çekti.

İngiliz Profesör, yüzde 100 etkili hiçbir aşı olmadığını ve hiçbir korumanın garanti edilmediğinin altını çizerek, aşıyı aldıktan sonra iki ila üç hafta içinde virüsü kapmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

İki doz aşı aldıktan sonra bile başka bir kişiye Kovid-19 bulaştırmanın mümkün olduğunu söyleyen Van-Tam, “Başkalarıyla temasa geçerseniz, virüsü aralarında yaymaya devam edebilirsiniz” dedi.

Başbakan Boris Johnson, İngiltere’de ortaya çıkan mutant koronavirüsün daha ölümcül olabileceğine dair bazı kanıtlar olduğunu söyledi. Ancak bilim insanları bu durumun ülkenin koronavirüs ile mücadelesinde ‘oyun değiştirici’ olmaması gerektiğini vurgu yapıyor.

Şarku’l Avsat

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap