BM: Myanmar’daki darbe karşıtı gösterilerde 138 kişi öldü

by Haber Fora

Birleşmiş Milletler (BM), Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Myanmar’daki darbe karşıtı gösterilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

14 Mart’taki protestolarda 38 göstericinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Dujarric, 1 Şubat’taki darbeden bu yana ise aralarında kadın ve çocuklarında da olduğu en az 138 kişinin öldüğünü söyledi.

Sözcü, uluslararası topluma ve bölge ülkelerine, Myanmar halkı ile dayanışma ve demokrasinin yanında yer alma çağrısı yaptı. 

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atmasının ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde çok sayıda kişi hayatını kaybetti, 1500’ün üzerinde kişi ise tutuklu bulunuyor.

Haber Fora, Reuters

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap