BM: Myanmar’daki darbenin başarısız olması için uluslararası toplumu harekete geçireceğiz

by Haber Fora

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Myanmar’da geröekleşen darbeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Washington Post gazetesinin canlı yayınında açıklamalar yapan Guterres, normal şartlar altında yapılan seçimlerin ardından askeri darbenin ”kesinlikle kabul edilemez” olduğunu belirterek ”Myanmar’a yeterince baskı ile bu darbenin başarısız olmasını sağlamak için tüm aktörleri ve uluslararası toplumu harekete geçirme konusunda elimizden geleni yapacağız” dedi.

 Aung San Suu Çii’ye Arakanlılara saldırılarda ”orduya çok yakın olduğu” suçlaması

Gözaltına alınan Aung San Suu Çii’ye yöneltilen ülkedeki ithalat ve ihracat yasalarını ihlal etme suçlamalarına ilişkin Guteres, ”Bir şeyle suçlanacaksa orduya çok yakındı ve orduyu çok fazla korudu, ordunun Arakanlılara saldırısında çok korudu.” değerlendirmesinde bulundu. 

Ne olmuştu?

Myanmar’da 8 Kasım 2020’deki seçimlerin oy sayımında hile yapıldığı iddiaları nedeniyle ülkede gerilim tırmanmıştı. Ordu yanlısı gösterilerin düzenlenmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı, 28 Ocak’ta hükümete seçimlerde hile iddialarına açıklık getirme çağrısında bulunmuştu.

Myanmar ordusu, 1 Şubat’ta yönetime el koymuş, bir yıllığına olağanüstü hal ilan edilmiş, Devlet Başkanı Win Myint, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii ile iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliğinin (NLD) önde gelen isimleri gözaltına alınmıştı.

İlerleyen günlerde Myanmar ordusu, NLD’nin parti genel merkezi ve yerel teşkilat binalarına baskın düzenleyerek bilgisayar ve dokümanlara el koymuştu.

Ülke idaresini devralan Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, OHAL’in bitmesinin ardından demokratik seçimlere geri dönüleceği sözünü vermiş, NLD lideri Suu Çii ise halka darbeye karşı protesto çağrısında bulunmuştu.

Haber Fora, AA
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap