Boğaziçi Hukuk Dekanı Kuran: Babamın oğlu veya yakınım bile olsa liyakat ve adaletten vazgeçmem

by Haber Fora

Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla üniversite bünyesinde iki yeni fakülte açıldı. Yeni açılan hukuk fakültesinin dekanlığına atanan Prof. Dr. Selami Kuran Milliyet’ten Mert İnan’a konuştu.

“AİHM’ye seçilemeyen Türk yargıç” olarak lanse edilen eski Marmara Üniversitesi Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran, dekanlığa atanması ile ilgili şunları söyledi:

“Boğaziçi’nde uluslararası hukuk, deniz hukuku, AB hukuku, bilişim, enerji, insan hakları hukuku gibi tematik alanları önceleyen ve öğrencileri bu vizyona kanalize edecek bir eğitim anlayışımız olacak” diyen Kuran, “Türkiye’nin en zeki, algısı açık, sorgulayan öğrencileri donanımlı hukukçu olmalı. Fakültede asgari 60, azami 100 öğrencinin eğitim alacağı bir yapı oluşturacağız. Türk Hukuku’nu Türkçe, diğer alanlarda İngilizce öğretim yapacağız. Yüzde 100 İngilizce hukuk eğitimi sömürge ülkelerinde olur. Türkiye’de hukuk fakültesi alanında bir numara olmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Boğaziçi kriterlerine uygun görevlendirme yapılacak”

Kuran, “Öğretim elemanlarını hangi kriterlere göre seçeceksiniz? Adrese teslim ilan veya kadrolaşma olacağından çekinenler var?” surusuna ise şu yanıtı verdi:

‘Burada yargıçlık seçimi değil, yargılama yapılıyor’ diyerek masadan kalktım

Kuran atamasının ardından gündeme gelen “AİHM’ye yargıç olarak kabul edilmemesi” ile ilgili soruyu da yanıtladı. Birinci komisyondan tam geçer not aldıktan sonra mülakat şeklindeki kinci komisyona davet edildiğini, komisyonda Avrupa parlamenterler meclisinden farklı siyasi gruplara mensup milletvekilleri olduğunu aktaran Kuran şöyle konuştu:

Milliyet

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap