Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü: Bu atamayı doğru bulmuyoruz

by Haber Fora

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına yönelik tartışmalar devam ederken üniversitenin İslam araştırmaları kulübünden kararın doğru bulunmadığına yönelik açıklama geldi.

Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü’nün (BİSAK) yaptığı yazılı açıklamada “Bu atamayı doğru bulmadığımızı okul kamuoyuna beyan ediyoruz” denildi.

Atamanın istişareden yoksun bir şekilde yapılmasının üniversitenin geleceği ve prestiji açısından önemli bir sorun teşkil ettiğine işaret edilen aşamada şöyle denildi:

BİSAK’ın son zamanlarda güncel siyasi tartışmaların içerisine çekilmek istendiği görüşü savunulan açıklamada “BİSAK hiçbir siyasi partinin, vakfın, derneğin yahut oluşumun uzantısı değildir ve olmayacaktır” denildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne 1980 darbesinin ardından ilk kez kurum dışından bir kişinin rektör olarak atanması ilk olarak öğrencilerin tepkisini çekmişti. Sosyal medyada eleştirilerini dile getiren öğrencilere daha sonra “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” başlığıyla bir açıklama yayımlayan öğretim üyeleri katılmıştı. Bulu’nun özellikle AK Parti’nin birçok kademesinde geçen siyasi yaşamı da gündeme gelerek eleştiri konusu olmuştu. Üniversite öğrencileri dün okulda bir eylem düzenlemiş, polisin müdahalesi ile karşılaşmıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap