“Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklanması için suç vasfı değiştirildi” iddiası

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Prof. Dr. Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atamasının ardından rektörün seçimle gelmesini talep eden öğrenciler ve akademisyenlerin başlattığı protesto eylemleri devam ediyor.

Üniversite içinde açılan bir sergide Kabe görselinin kullanılmasının ardından 2 üniversiteli tutuklanırken, 2 öğrenci hakkında da ev hapsi kararı verildi.

Emniyetteki ifadeleri, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçlamasıyla gözaltına alınan öğrenciler, savcılık tarafından, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama” suçundan mahkemeye sevk edildi.

Soruşturma sürecinde suç vasfının değiştirilmesine tepki gösteren hukukçular, suçlamanın tutuklama kararı çıkması için değiştirildiğine dikkat çektiler.

“LGBTİ bayrağından ne suçu olacak?”

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar’a değerlendirmede bulunan hukukçu Kerem Altıparmak, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. Maddesi’ne göre üst sınırı 2 yıldan az olan suçlarda tutuklama verilemeyeceğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Melih Bulu’nun tepki göstermesini beklerdik”

Hukukçu Celal Ülgen de değerlendirmelerinde şu ifadeleri kullandı:

“Bunun adı talimat almaktır”

Boğaziçili öğrencilerin avukatı Ayşe Özdemir, tutuklamaya itiraz edeceklerini açıkladı. Avukat Ali Turgut ise emniyette ifade sonrası öğrencilerin bırakılacağının söylendiğini belirterek, “Saat ilerledikçe sosyal medya trolleri devreye girdi ve tutuklamanın taşları döşendi. Gece 04.00’te Emniyet’e Boğaziçi Üniversitesi özel güvenlik görevlileri getirilerek hukuka aykırı teşhis işlemi yapıldı. Bu, tutuklamayı sağlayacak delil yaratma çabasıydı. Ertesi gün savcılıkta bir anda suç değiştirildi. Bunun adı talimat almaktır. Başsavcılıktan sonra hâkimlik de görevini yapmak yerine tutuklama kararı verdi. Sonuç olarak, gece vakti bir talimat geldiğini ve bu talimata yargının hiçbir ayağının direnmediğini görüyoruz” dedi.

 

Cumhuriyet, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap