Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden iki yeni fakülteye tepki: 12 Eylül askeri rejiminden sonra ilk defa

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Melih Bulu’yu rektör olarak atamasını ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan protestolar devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, 6 Şubat tarihli Resmi Gazete’de çıkan Cumhurbaşkanlığı kararı ile üniversiteye iki yeni fakülte kurulması kararına tepki gösterek bir açıklama yaptı.

“12 Eylül Askeri Rejimi’nden sonra ilk defa Boğaziçi Üniversitesi’ne dayatılan bu karar ile üniversitesinin iradesi hiçe sayılmıştır” ifadesinin yer aldığı açıklama anayasada yer alan “akademik özerklik” ilkesine atıfta bulunularak şu ifadelerle devam etti:

“Sadakate değil, liyakate dayalı bir akademik kadro” vurgusu

Üniversitelerde yeni bir bölümün ya da yeni bir programın açılması için şeffaf müzakere ve hesap verilebilirlik ilkesini temel alan bir karar alma süreci gerektiğinin belirtildiği açıklama ” Süreçler ancak bu şekilde yürütüldüğünde evrensel kriterlere uygun bir öğrenim ve bilimsel araştırma ortamı yaratılır, sadakate değil, liyakate dayalı bir akademik kadro oluşturulabilir ve kamusal kaynakların etkin kullanılması sağlanabilir. Bu süreçlerin sağlıklı olarak işleyebilmesinin en önemli teminatı özerklik ilkesinin kurumsallaşmasıdır. Tam da bu nedenle, beş haftadır akademik özerkliği savunuyor ve demokratik bir üniversite talep ediyoruz. Vazgeçmiyoruz!” ifadeleriyle devam etti.

İstifa çağrısını yinelediler

Melih Bulu’nun istifasının yinelendiği açıklama şöyle devam etti:

Ayşe Buğra’ya destek

Açıklamada ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kavala’nın karısı” sözleriyle hedef aldığı Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya destek verilerek “Aynca hocamız ve meslektaşımız Prof. Ayşe Buğra’ya yapılan saldınyı esefle karşılıyor, kınıyoruz” denildi.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap