Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrencilerden ortak eylem: Gözaltındaki öğrenciler serbest bırakılsın

by Haber Fora

Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçim yapılmadan Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden akademisyenler ve öğrencilerin protestoları bugün de devam etti.

Güney Kampüs’e polis müdahalesiyle 159 öğrencinin gözaltına alınmasının ardından akademisyen ve öğrenciler birlikte yaptıkları eylemde gözaltındakilerin serbest bırakılmasını talep etti. Eylemde akademisyenler “öğrencime dokunma” ve “öğrencilerimiz serbest bırakılsın” sloganlarıya taleplerini yinledi.

Akademisyenler ayrıca rektörlük binası önüne giderek “Melih Bulu’yu istifa” sloganlarıyla istifa taleplerini yineledi.

Galatasaray Üniversitesi akademisyenlerinden destek

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri de bir bildiri yayınlayarak Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protesto eylemlerine destek verdi.

Dışardan rektör atanmasının üniversiteleri bir emir komuta zinciri halkası haline getirme çabasının parçası olduğunu düşündüklerini belirten akademisyenler  rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesini talep ettiklerini açıkladı.

Galatasaray Üniversitesi akademsiyenlerinin bildiri metninde şu ifadeler yer aldı:

“Öğrencilerin şeytanlaştırılmasını doğru bulmuyoruz”

Bir grup Boğaziçili öğrenci de çektikleri bir video ile Kabe göreselinin bir afişte kullanılmasını doğru bulmadıklarını fakat gözaltı ve tutuklanmalara da karşı olduklarını duyurdu.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap