Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gözaltılara hangi parti nasıl tepki verdi?

by Haber Fora

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya karşı günlerdir süren eylemine polis dün akşam müdahale etmişti.

Valilik yaptığı açıklamada, eyleme yer alan 159 kişinin gözaltına alındığını, daha sonra 98’inin ise serbest bırakıldığını açıklamıştı.

Söz konusu gözaltı ve polis müdahalesine ise birçok partiden tepki geldi.

Hangi parti ne tepki gösterdi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu gözaltılara tepki göstererek, “Üniversiteye bir kişiyi atıyorsunuz üniversite kabul etmiyor. Sadece öğrenciler değil hocalar da kabul etmiyor. Olması gerek o üniversite hocasının ‘Ya kimse kabul etmiyor, büyüklük bende kalsın ben buradan ayrılayım’ demesi lazım. Aksi halde kaos çıkıyor” dedi.

İYİ Parti Başkanlık Divanı’ndan bugün yaptığı açıklamada, “Üniversitenin dışında, yol kenarındaki öğrencilere, “Gözaltında” muamelesi yaparak, “Aşağı bak” diye müdahale edilmesini de doğru bulmuyoruz. Emniyet güçlerimizi de, bu demokratik eylemi, farklı hesapların peşindeki odakların kucağına itebilecek tavırlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz” denildi.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz da açıklamasında, “Gençlerimizi, demokratik haklarına gölge düşürebilecek tuzaklara, emniyet güçlerimizi de bu demokratik eylemi farklı hesapların peşindeki odakların kucağına itebilecek tavırlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,öğrencilerin derhal serbert bırakılması gerektiğini belirterek, “Üniversiteler rektörlerini seçimle belirlemelidir. Demokratik protesto haklarını kullanan öğrencilerin gözaltına alınması kabul edilemez. Öğrencilerin talepleri meşrudur ve uygulanmalıdır. Öğrencileri derhal serbest bırakın” dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, öğrencilerin gözaltına alınmasını eleştirdi.

Babacan, “Yeter artık, inadınızdan vazgeçin. Gözaltına alınan Boğaziçili öğrencileri derhal salın, üniversitelerde de seçimi esas alın. Gençleri rahat bırakın. Duruşumuz budur” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananları “kaygı verici” olarak nitelendiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, “Üniversitelerimizde akademik özgürlük ortamını korumak toplumun ortak görevidir. Bir an önce aklı selime dönülmesi, konuşulabilir bir zeminin inşa edilmesi gerekmektedir. Sorunlar, gözaltılarla değil konuşularak çözülür” dedi.

Protesto gösterilerindeki bir sergide kullanılan “Kabe görseline” tepki gösteren Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, protesto hakkını kullanan öğrencilerin gözaltılarla susturulmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da söz konusu gözaltılarla ilgili şunları söyledi:

Protesto gösterilerine tepkiler

MHP lideri Devam Bahçeli ise, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan protesto gösterilerine tepki gösterdi.
Bahçeli şunları kaydetti:

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de, üniversitedeki bir sergide kullanılan “Kabe görseli”nin kullanılmasını eleştirerek, “Boğaziçi Ü. önünde Kabe’-i Muazzama’ya hınçla saldıran İslam düşmanı ahlaksızları şiddetle lanetliyorum. Elbette hukuk gereğini yapacaktır. Lâkin, özgürlük adı altında LGBT’li sapkınlara sahip çıkan kesimlerden kutsallarımıza saldırıldığında ise henüz bir tepki sesi duyamadık” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap