Boks efsanesi Mundine, Avustralya milli marşındaki değişikliği eleştirdi

by Haber Fora

Avustralyalı profesyonel boksör Anthony Mundine, ülkenin milli marşında yapılan son değişikliği eleştirerek marşın hâlâ bir “beyaz üstünlükçülüğün şarkısı” olduğunu belirtti.

Başbakan Scott Morrison’ın yılbaşı arifesinde yaptığı duyurunun ardından marşın sözlerinde değişikliğe gidilmişti.

Morrison, federal hükümetten gelen önerinin ardından marşın sözlerinin yerli halklara saygı göstermek adına güncellenmesinde anlaşmaya varıldığını kaydetmişti.

Gerçekleştirilen değişiklikle, “Advance Australia Fair” (Dosdoğru İleri Avustralya) adlı marşın ikinci mısrasında yer alan “For we are young and free” (Çünkü biz genciz ve özgürüz) ifadesi, “For we are one and free” (Çünkü biz biriz ve özgürüz) yapıldı. Bu, 1984’te “God Save the Queen” (Tanrı Kraliçe’yi Korusun) marşının yerini alan milli marşta yapılmış ilk değişiklik oldu.

Morrison, söz konusu değişikliğin Avustralyalılar arasındaki “büyük birliği” yansıtmak ve yerli İlk Milletler halklarının ülke tarihinde üstlendikleri “koruyuculuk” rolünü “kabul edip saygı göstermek” için yapıldığını ifade etmişti.

Ulusal Ragbi Ligi’ni (NRL) bıraktıktan sonra kariyerine profesyonel boksör olarak devam eden yerli spor yıldızı Mundine, sözlerdeki değişikliği sert şekilde eleştirdi.

45 yaşındaki Mundine paylaştığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

Wide World of Sports adlı televizyon programı Mundine’ın yaptığı bir açıklamada ayrıca “Şarkı tamamen baştan yazılana kadar beyaz üstünlükçülük şarkısı olmayı hep sürdürecek” dediğini aktardı.

Mundine, Avustralya milli marşını daha önce de şiddetle eleştirmiş, State of Origin ragbi serisinde sahaya çıkan oyuncuları şarkıyı boykot etmeye çağırmıştı.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/sport

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap