Bolivya, tartışmalı seçimlerden sonra bir yıl sona yeni devlet başkanını seçmek için sandığa gidiyor

by Haber Fora

Bolivya halkı, eski Devlet Başkanı Evo Morales’in zaferiyle sonuçlanan 20 Ekim 2019 genel seçiminin iptalinden neredeyse bir yıl sonra yeni devlet başkanını seçmek için sandığa gidiyor.
And Dağları’nın zirvesinde 11 milyondan fazla nüfuslu Bolivya’da 7 milyonun, ülke dışında ise 300 binin üzerinde olmak üzere toplam 7 milyon 332 bin 925 seçmen yarın yeni devlet başkanını belirlemek için oy kullanacak.
Üç adayın öne çıktığı seçimde, adayların ilk turda devlet başkanlığı koltuğuna ulaşabilmesi için geçerli oyların yüzde 50’sini alması veya yüzde 40 oy alarak en yakın rakibine yüzde 10 fark atması gerekiyor.
Aksi takdirde, en yüksek oyu alan iki aday 15 Kasım’da ikinci tur seçimlerinde yarışacak.
Seçimlerde daha önce Morales’in liderliğini yaptığı Sosyalizm Hareketi Partisinden (MAS) Luis Arce Catocora, Yurttaş Birliği Partisinden (CC) eski Devlet Başkanı Carlos Mesa, Morales’in istifa sürecinde aktif rol oynayan İnanıyoruz İttifakı’ndan Luis Fernando Camacho, Güney Kore kökenli, Zafer İçin Cephesi Partisinden Chi Hyun Chung ve Bolivya Ulusal Eylem Partisinden Feliciano Mamani yarışacak.
Adaylar arasından seçim anketlerinin çoğunluğunda birinci gelen Morales’in seçtiği aday Arce ile Morales’in istifa sürecinde aktif rol alan Mesa ve Camacho öne çıkıyor.
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap