Borsada sert düşüş

by Haber Fora
Borsada sert düşüş

BIST 100 endeksi sanayi endeksi öncülüğünde sert düşüş kaydederek 1.500 puanın altını gördü.

Güne yatay başlayan endeks öğleden sonra yurt dışı piyasalardaki risk iştahının da gerilemesiyle yüzde 4’e varan gerileme gösterdi. Sanayi endeksinde düşüş yüzde 4’ü aşarken, bankacılık endeksindeki düşüş de yüzde 3’ü geçti.

Küresel piyasalarda Kovid-19 vaka sayısının 100 milyonu aşması, aşılama konusunda yaşanan tedarik sorunları ve salgının ekonomiye etkileri konusunda devam eden endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu.

Küresel piyasalarda özellikle AB ile Astrazeneca arasındaki aşı anlaşmazlığı moralleri bozdu. Avrupa Birliği (AB) ile AstraZeneca Plc’nin aşı teslimatındaki gecikmelere ilişkin görüşme olup olmayacağı konusunda anlaşamamalarının ardından Stoxx Europe 600 Endeksi geriledi. Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) euronun daha fazla yükselmesini engelleyecek araçlara sahip olduğunu açıklamasının ardından değer kaybetti.

S&P 500 Endeks vadelilerinde kayıplar yüzde 1’i buldu. Küçük sermayeli şirketlerin hisseleri düşüşe öncülük etti. Ancak Nasdaq 100 Endeks vadelileri Microsoft Corp.’un güçlü satış rakamlarının ardından pozitif ayrışıyor.

Piyasalarda gündemde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararları ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar var. Piyasa aktörleri Fed’in faizleri değiştirmesinin beklenmediğini ve sözlü yönlendirmede enflasyon ve istihdam vurgusuna devam edilebileceğini düşünüyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap