Boşandığı eşinden olan çocuğuna ikinci eşinin soyadını vermek istedi, Yargıtay kararı bozdu

by Haber Fora

Sivas’ta yaşayan bir kadın, Umut adında ortak çocuğu bulunan  V. Yıldızhan adlı kişiden evladının velayetini de alarak 2005 yılında boşandı.

Kadın boşandıktan bir süre sonra G. Yerlikaya isimli bir başka kişiyle evlendi ve bu kişiden de bir çocuğu oldu.

Ancak söz konusu kişi, ilk çocuğu ile ikinci evliliğinden doğan çocuğunun soyadlarının farklı olmasından dolayı sorunlar yaşandığını öne sürerek yargıya başvurdu. 

Dava açan anne, oğlu Umut’un Yıldızhan olan soyadının ikinci eşinin soyadı olan Yerlikaya olarak değiştirilmesini talep etti. 

Yerel mahkeme talebi yerinde buldu ve çocuğun soyadını değiştirdi. 

Yargıtay, kanunda bu yönde bir düzenleme olmadığına dikkat çekti.

Bunun üzerine Umut’un öz babasının avukatları temyiz talebiyle Yargıtay’a başvurdu.

Çocuğun öz babasının da karşı itirazıyla başlayan hukuki süreçte düğümü Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin 2020 / 4810 sayılı kararı çözdü.

Karar metninde Türk hukuk sisteminde evlilik birliği içinde doğan çocuğun, babasının soyadını alabileceği veya içtihatlarla gerçekleşen duruma göre boşanma sonucu velayeti kendisine verilen annenin bekarlık soyadının çocuğun üstün yararının bulunması halinde alabileceği ve bu konuda başkaca bir yasal düzenlemenin bulunmadığı belirtildi.

Yargıtay kararında “Gerçekleşen bu durum karşısında davanın reddi gerekirken kanun hükümlerinin yorumunda yanılgıya düşülerek davanın kabulüne karar verilmesi usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir” denildi.

“Karar Medeni Hukuk’a uygun”

Konuyla alakalı olarak hukuki görüşünü sorduğumuz Avukat Ahmet Demirci, şunları söyledi:

“Anne kaç defa evlenirse evlensin çocuğun soyadı değişmez”

Demirci, boşanan annenin yeniden evlenmesi halinde yeni eşinin soyadını alması nedeniyle çocuk ve anne – yeni koca arasında soyadı farklılığının ortaya çıkabildiğini hatırlattıktan sonra sözlerini şöyle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap