Boston Dynamics’in dans eden köpek robotu “silahlandı”

by Haber Fora

Dans eden, ortalığı toplayan ve ip atlayan fütüristik robotlarıyla milyonlarca internet kullanıcısının ilgisini çeken robotik şirketi Boston Dynamics’in ünlü robotlarından biri “silahlandı”.

Robotik teknolojisinin risklerine dikkat çekmek isteyen ve internette çeşitli etkinlikler hazırlayan bağımsız bir ekip, şirketin köpeğe benzetilen Spot adlı robotuna sanal ortamda bir paintball silahı ekledi.

İngilizce’de “haylazlık” anlamına gelen MSCHF ismini kullanan ekip, ilerleyen günlerde sanal bir sanat galerisi oluşturmayı ve kullanıcıların “silahlı” Spot’u bilgisayarlarından kontrol etmesine izin vermeyi planlıyor.

MSCHF önceki etkinliklerinde bir tuşa en uzun süre basabilen kişiye 25 bin dolar ödül vermiş ve tabanlarında gerçek kutsal su bulunan “İsa Ayakkabıları” isimli spor ayakkabısı satmıştı. Üstelik Kanadalı müzisyen Drake, bu ayakkabılardan bir çift almıştı.

MSCHF üyesi Daniel Greenberg, Spot Rampage ismini verdikleri sanal robotun aslında ciddi bir yönü olduğunu savunuyor:

Öte yandan Boston Dynamics, bu sanal galeri fikrinden pek memnun değil. Şirket, resmi Twitter hesabından cuma yaptığı açıklamada, “Teknolojimizin şiddeti, zarar vermeyi veya korkutmayı teşvik edecek şekilde tasvir edilmesini kınıyoruz” ifadelerine yer verildi:

Wired’ın aktardığına göre şirketin, MSCHF’nin Spot’unu devre dışı bırakması teorik açıdan mümkün. Ancak MSCHF ekibi, her ihtimale karşı hazırlıklı olduklarını iddia ediyor.

Şirketin iş geliştirme müdürünün yardımcısı Michael Perry ise Spot’un kullanım şartlarının şiddet içeriğini yasakladığını söylüyor.

“Bu bizim açımızdan yalnızca ahlaki değil, aynı zamanda ticari bir mesele” diyen Perry, şözlerini şöyle sürdürüyor:

Haber Fora, Wired

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap