Brexit’te anlaşmaya rağmen çözülmemiş konular var

by Haber Fora
Brexit'te anlaşmaya rağmen çözülmemiş konular var

AB ile İngiltere arasında geçen hafta varılan ticaret anlaşması, kaotik sonuçlara yol açacak anlaşmasız ayrılık ihtimalini ortadan kaldırırken şirketlerin de rahat nefes almasına neden oldu.

Ancak varılan anlaşmaya rağmen hala bazı önemli konular çözülemedi. Gelecekte bazı konular problem yaratabilir..

Şirketler için adil rekabet koşullarının sağlanması müzakerelerin en zorlu dönemeçlerinden biri olmuştu. Varılan anlaşmaya göre, İngiltere’nin AB kanunlarına uyması gerekmiyor ancak İngiltere eşit rekabet şartlarını ihlal etmesi durumunda Birlik tarafındanmakul oranda ek vergilere maruz kalabilir. Bu da vergi konusunun hala net olarak çözülmediği anlamına geliyor.

Finansal şirketler konusunda da çok netlik yok. Firmaların hizmetlerini Londra’dan AB pazarına satması konusunda bir karar yok. İngiltere Başbakanı Boris Johnson bu konuda istedikleri gibi bir karar alamadıklarını ve görüşmelerin yetersiz olduğunu ifade etti.

Finansal hizmetlere erişim konusunun Brüksel’de devam etmesi bekleniyor.

İki taraf veri akışı konusunda da geçici bir uzlaşı sağladı. Meşru bir anlaşmaya varılana dek maksimum 6 aylık dönemde iki taraf arasında veri akışı devam edecek.

Brexit’te en temel tartışma konularından biri olan balıkçılık konusu da net değil. Yapılan anlaşma, balıkçılar için 5 yıllık geçiş süresi içeriyor. Anlaşmaya göre AB üyesi ülkeler, İngiliz karasularındaki balıkçılık kota haklarının bir kısmını İngiltere’ye devredecek, İngiltere’nin kendi karasularında balıkçılık kotası yüzde 25 artırılacak. Bu konuda atılacak yeni adımlar yıllık müzakerelerde görüşülecek.. Ancak balıkçılar bu karara karşı çıktı. Balıkçılık konusu temel anlaşmazlıkların başında gelmişti ve devam edecek görüşmeler İngiliz hükümeti için zorlayıcı olabilir.

İspanya’nın güneyinde yer alan ve İngiltere’ye bağlı olan Cebelitarık Yarımadası konusunda da çözüm bekleyen birçok konuda görüşmeler devam ediyor. Bir anlaşmaya varılamadan sınırı geçmenin daha zor olacağı ve ekonomik tahribata neden olacağı belirtiliyor. Her gün yaklaşık 15 bin kişi çalışmak için Cebelitarık’a giriş yapıyor. Bir anlaşma olmaması durumunda Cebelitarık ile İspanya arasında mal alışverişi ciddi ekonomik sonuçları olan tarifelere tabi olacak.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap