Britanya’da Instagram fenomenleri için yeni karar

by Haber Fora

Facebook’un bünyesinde yer alan Instagram, Britanya’da gizli ürün reklamı yapıp para kazanan fenomenlere göz açtırmama kararı aldı. Yeni karara göre, fazla takipçisi olan sosyal medya fenomenleri reklam olduğunu ve karşılığında para aldıklarını açıkça belirtmeden ürün tanıtamayacak.

Sputnik Türkçe’nin aktardığına göre, Britanya’daki Instagram platformunu yöneten Facebook İrlanda, binlerce takipçisi olan ve şirketlerden ürünlerini tanıtarak büyük meblağlar kazanan kişilere yönelik yeni bir karar aldı. Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafından yapılan açıklamaya göre Instgram fenomenlerinin paylaştıkları video ve fotoğraflarda gizli reklamlara son vermek için önlem almayı taahhüt etti.
Değişiklikleri ‘çok önemli’ olarak tanımlayan CMA’ya göre fenomenlerin ürünleri açıkça reklam olduğunu belirtmeden tanıtmaları ciddi anlamda zorlaştırılacak.
Sosyal medya fenomenleri artık bir ürün veya hizmete tanıtım yapmadan herhangi bir teşvik ya da para alıp almadığını belirtmek zorunda.
Fenomenler belirtemese de tespit edilecek
Instagram ayrıca, kullanıcıların açık bir şekilde bir gönderinin reklam içerip içermediğini belirtmediği durumları tespit etmek için de teknolojiye başvuracak. Teknolojinin ne olduğu ya da nasıl çalışacağıyla ilgili detay belirtilmedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap