Britanyalı yardım kuruluşu uyardı: Suçluların yeni hedefi köpek sahipleri

by Haber Fora

Birleşik Krallık’ta yaşayan köpek sahipleri, evcil hayvanlarını çalıp satmak isteyen suçlulara giderek daha fazla hedef olduklarını söylüyor.

Pandemi sırasında köpeklere yönelik talebin artmasıyla birlikte polis, daha ilk tecrit önlemlerinde hırsızlıkların üçte iki oranında arttığını tespit etti.

Yurttaşlar söz konusu hırsızların saldırılarından giderek daha çok endişe duyuyor. İngiliz Cocker Spaniel cinsi av köpeğini gezdirirken bir hırsızın hefedi olan Mike Jasper isimli yurttaş, yaşadıklarını Sky News’e anlattı.

Kendisine yaklaşan bir adamın, köpeği Ted’le ilgili sorular sorduğunu aktaran Jasper, saldırıya uğradığını ve evcil hayvanını çaldırdığını söyledi.

Jasper’ın kızı Lucinda olayı şöyle anlattı:

Depresyona girdiği aktarılan Jasper, köpeğinin herhangi bir mülkten çok daha değerli olduğunu söylüyor. Jasper bu nedenle köpeğini getirene 5 bin sterlinlik (yaklaşık 50 bin TL) ödül verecek.

Kayıp hayvanların bulunması için çalışan DogLost adlı yardım kuruluşu, 2019’da 172 köpeğin çalındığını, 2020’de bu sayının 465’e çıkarak yüzde 170’lik bir artış gösterdiğini ifade etti.

Yardım kuruluşunun koordinatörü Karen Harding, suçluların çok ileri gittiğini ve bundan endişe duyduğunu aktardı.

Harding, bazı köpeklerin 3 bin 500 (yaklaşık 35 bin TL) sterline satıldığını belirtti ve köpek dostlarını uyardı.

“Çok para kazanıyorlar” diyen Harding, sözlerini şöyle sürdürdü:

Giderek artan bu saldırıların Birleşik Krallık’ta yurttaşların köpeklerini gezdirirken güvende hissedememesine yol açtığı bildiriliyor.

Clifford Bottomley isimli bir Londralı artık köpeği Scooby’yi gezdirirken daha dikkatli olduğunu ifade ediyor:

Jo Leighton isimli yurttaş ise köpeği Star’la yürürken korktuğunu söylüyor:

Haber Fora, Sky News

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap