Buckingham Sarayı’ndan açıklama: Dile getirilen sorunlar, özellikle de ırkla ilgili olanlar kaygı verici

by Haber Fora

Kraliçe 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Amerikalı ünlü sunucu Oprah Winfrey’in CBS televizyonunda yayımlanan şovundaki açıklamaları, Birleşik Krallık’ta en çok konuşulan konu haline geldi.

Açıklamaların ardından merakla beklenen açıklama Buckingham Sarayı’ndan geldi.

BBC’ye göre yapılan yazılı açıklamada ırk iddialarının “kaygı verici” olduğu belirtilirken, kraliyet ailesinin bu sorunu “özel olarak” çözmeye çalışacağı kaydedildi.

Yazılı açıklamada “Tüm aile, son bir kaç yılın Harry ve Meghan için ne kadar zorlu olduğunu tam boyutlarıyla öğrenmiş olmaktan üzüldü. Dile getirilen sorunlar, özellikle de ırkla ilgili olanlar kaygı verici” denildi.

Açıklamada ayrıca “Bazı hatırlananlar farklı olmakla birlikte çok ciddiye alınıyor ve aile tarafından öze olarak ele alınacak. Harry, Meghan ve Archie daima ailenin çok sevilen üyeleri olacaklar” ifadeleri de yer aldı.

Ne olmuştu?

Siyahi bir anne ve beyaz bir babanın kızı olan Markle, programda yaptığı açıklamada, oğluna hamilelik süreci hakkında, “Ben hamileyken, bebeğimin prens ya da prenses olmasını istemediler. Bebeğime güvenlik tanınmayacağını söylediler. Oğlum doğduğunda ten renginin ne kadar koyu olacağına dair konuşmalar oluyordu ve bundan endişeleniyorlardı” diye konuşmuştu.

Markle, bu soruları kimin gündeme getirdiğini açıklamazken, kendisinin de susturulduğunu söylemişti.

 “Artık yaşamak istemiyordum”

Markle, düğünden önce Cambridge Düşesi Kate’i ağlattığına dair gazetelerde çıkan haberleri de yalanlayarak, “Aslında bunun tam tersi oldu. Düğünden birkaç gün önce Kate bir şeye üzülmüştü ve beni ağlattı” açıklamasında bulunmuştu.

Kraliyet ailesi içinde çok mutsuz olduğunu ve intiharı düşündüğünü vurgulayan Markle, “Artık yaşamak istemiyordum” ifadesini kullanmıştı.

Prens Charles, Harry’nin telefonlarını açmıyormuş

Prens Harry ise kraliyet ailesindeki görevlerinden ayrılmasında aile içindeki “anlayışsızlığın” etkili olduğunu belirtti ve annesi Prenses Diana’nın 1997’deki ölümünü anımsatarak, tarihin tekerrür etmesinden korktuğunu dile getirmişti.

Babası Prens Charles’ın kendisinin telefonunu açmadığını ifade eden Harry, “Babaannem Kraliçe Elizabeth ile bugüne kadar 3 kez telefonda konuştuk, babamla da 2 kez konuştuk ancak sonra telefonlarıma cevap vermemeye başladı” diye konuşmuştu.

Çiftin ikinci bebeği kız olacak 

Harry, ikinci çocuklarının cinsiyetini de ilk kez duyurarak, “İlk bebeğimiz erkekti, şimdi de bir kızımız olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Çift, geçen ay ikinci çocuklarını bekledikleri haberini kamuoyuyla paylaşmıştı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap