Bursa Tabip Odası: İki gündür “Aşıla” isimli programın çökmesi nedeniyle aşılama yapılamıyor

by Haber Fora

Bursa Tabip Odası, ‘Aşıla’ isimli bilgisayar programının çökmesi nedeniyle, iki gündür koronavirüs aşısı yapılamadığı bildirdi.

Odadan yapılan açıklamada, yeterli fiziki şartların sağlanamadığı, randevu alınmasında sıkıntılar yaşandığı, standartlara uymayan kişisel koruyucu malzemeler ile aşıların lojistiğinde yaşanan sıkıntıların dile getirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Günlük rakama bir ayda ulaşıldı”

Sağlık Bakanlığı’nın günlük aşılama kapasitesini 1,5-2 milyon olarak duyurduğu hatırlatılan açıklamada söz konusu rakama 1 ayda ancak ulaşılabildiği de vurgulandı.

Açıklamada, “Aşıların daha gelmeden önceki dönemde ihtiyaca cevap verecek uygun programların hazırlanması gerekiyordu. İzdiham olmaması için ALO 182 randevu sisteminin isteklere yanıt verebilecek şekilde düzenlenmesi gerekiyordu. Her dört ASM’den birinde aile sağlığı çalışanı yoktu, her sekiz ASM’den birinde doktor yoktu. Bunların tamamlanması gerekiyordu. 70 yaş ve 80 yaş üzeri grupların MHRS üzerinden ve ALO 182 üzerinden randevu alırken bilişsel olarak çok zorlanacakları biliniyordu. Ama yeterli önlem alınmadığı görüldü, bu vatandaşlarımız randevu oluşturmakta çok sıkıntı yaşadılar” denildi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap