Çağdaş Atan’ın “Soru yok mu arkadaşlar” sözü tartışma başlattı: Basın mensupları; bilgisiz, yetersiz ve yandaş mı?

by Haber Fora

Türkiye Süper Lig’in 12. haftasında Aytemiz Alanyaspor, sahasında ağırladığı Beşiktaş’ı 2-1 mağlup ederek geceye damga vurdu.

Karşılaşma sonrası Alanyaspor Teknik Direktörü Çağdaş Atan, galibiyeti değerlendirdiği basın toplantısının sonunda müsabakayla ilgili soru bekledi.

Medya mensuplarından herhangi bir soru gelmemesine şaşıran genç teknik adam bu şaşkınlığını, “Soru yok mu arkadaşlar?” sözleriyle gösterdi ve ekledi:

 

Oysa ki 7 Eylül’de A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş de UEFA Uluslar B Ligi 3. Grup ikinci maçında Sırbistan ile deplasmanda 0-0 berabere kalınan müsabaka sonrası da benzer bir tepki göstermişti.

Maçla ilgili bir değerlendirme yapan teknik adam sözlerinin ardından susmuş ve gazetecilerin kendisine soru sormasını beklemişti. 

Basın mensuplarından soru gelmeyince “Soru yok mu?” diyen Güneş, “Bunun için mi geldik buraya?” diyerek toplantıyı sona erdirmişti.

Teknik direktörlere soru sormayan muhabirlere tepki gösterenler olduğu gibi destek verenler de vardı.

Son olarak Atan’ın çıkışı, sosyal medyada çok tartışıldı. Medya mensupları “bilgisizlik”, “yetersizlik” ve “yandaşlıkla” suçlanıyor.

Gazeteciler yaftalanmadan önce, maç sonrası basın toplantılarının nasıl gerçekleştirildiğinin bilinmesi gerekiyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu’nun kararı gereği, basın toplantılarına Anadolu Ajansı (AA), Demirören Haber Ajansı (DHA), ve İhlas Haber Ajansı’ndan (İHA) birer gazeteci katılabiliyor.

Televizyon muhabirleri ve diğer gazeteciler ise ilgili kulüp medya sorumlusuna sorularını yazılı olarak iletiyor.

Önce salondaki muhabirlerin soruları yanıtlanıyor ardından yazılı verilen sorulara yazılı yanıtlar gönderiliyor.

Ayrıca TFF Talimatnameleri gereği maç öncesi ve maç sonu röportajlarını sadece yayıncı kuruluş yapabiliyor.

20 dakikayı geçmemesi gereken basın toplantılarında ise yayıncı kuruluş toplantı görüntülerinin en az 75 dakika sonra farklı yayın kuruluşlarında gösterilmesine müsaade ediyor.

Burada da en iyi kamera açısı yayıncı kuruluşun oluyor. Eğer kulüpler yayıncı kuruluşa bu konuda gereken kolaylığı göstermezse 150 bin liraya kadar para cezalarıyla muhatap kalabiliyor.

Bütün bunlar, basın toplantısına katılan gazetecilerin soru sormalarının aslında çok da mantıklı olmadığını gösteriyor. Yani, asıl işi soru sormak olan gazeteciler bu toplantılara soru sormamakla haklı.

İHA Spor Müdürü Karagöl: Tasvip etmem mümkün değil. Ancak; öyle bir hale geldik ki, kulüplerden tek röportaj alamıyoruz

Konuyla ilgili Haber Fora’ye değerlendirmelerde bulunan İhlas Haber Ajansı Spor Müdürü Mustafa Karagöl, “Dün akşam oynanan Aytemiz Alanyaspor-Beşiktaş maçının ardından Alanyaspor Teknik Direktörü Çağdaş Atan’a soru sorulmamasını tasvip etmem mümkün değil. Ancak; öyle bir hale geldik ki, kulüplerden tek röportaj alamıyoruz” dedi.

“Kulüp yöneticilerinden önce kulübün avukatlığını yapan yazarlar, muhabirler ve yorumcular var”

Kulüplerin kendi televizyon, dergilerine ve internet sitelerine röportajlar verdiklerini dile getiren Karagöl, şöyle konuştu:

Katıldıkları basın toplantılarında “Tamam artık son soru, başka soru almıyoruz” diyen kulüp basın sorumluları olduğunu ifade eden Karagöl, şu sözlerle özeleştiri yaptı:

“Yine de Çağdaş Hoca’ya sorulmayan sorunun ayıbı biz gazetecilere aittir”

“Kulüpler ‘onlara göre’ aleyhlerinde haber yapan gazetecileri statlara ve antrenmanlara almıyor” diyen Karagöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

Anadolu’da gazetecilik yapan meslektaşlarının aldıkları paraların dip yaptığını ve birçok gazetecinin artık ikinci bir işte çalıştığını söyleyen Karagöl, gazetecilerin “bilgisizlikleri” nedeniyle soru soramadıkları yönündeki eleştirilere şu yanıtı verdi:

Konuyla ilgili sosyal medya platformu Twitter üzerinden yorum yapan Anadolu Ajansı Spor Müdürü Ersin Şiyhan, öz eleştiri de yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

Çağdaş Atan’a tepki gösteren isimlerden biri de DHA Spor Müdürü Uğur Demirkırdı.

Kişisel Twitter hesabından sezon başından beri kendilerinin ve diğer basın mensuplarının “sorular” sormak üzere peşinden koştuklarını belirten Demirkırdı, şunları kaydetti:

 

Twitter’daki “Haberciler Platformu” ise paylaştığı mesajda, şu değerlendirmeyi yaptı:

Alanyaspor Teknik direktörü Çağdaş Atan ve basın mensupları arasında yaşanan “Soru” polemiğine istinaden; Sayın Atan, 12 haftadır basın mensuplarının hiçbir sorusuna cevap vermiyor. Basın mensupları da hakları olan protestoyu kullanmış ve soru sormamışlar. Konu bundan ibarettir.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap