Çavuşoğlu: ABD ile S-400’ler konusunda ortak çalışma grubu teklifi geldi, kabul ettik

by Haber Fora

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2020 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, 2020’de Türkiye’nin girişimci ve insani dış politikasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Suriye,Libya, Doğu Akdeniz ve Karabağ gibi bölgesel konularda Türkiye’nin önemli kazanımlar elde ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türk dış politikasının önceliğinin ülkenin çıkarlarını korumak olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne teklif ettiği çok taraflı konferans için çalışmaların AB tarafıyla birlikte sürdüğünü belirten Çavuşoğlu şunları kaydetti: 

“ABD ile S-400’ler konusunda ortak çalışma grubu teklifi geldi”

Diğer taraftan, ABD’nin CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası) yaptırımlarının hafif ya da ağır olmasının önemli olmadığını, siyasi olarak yanlış bir karar olduğunu belirten Çavuşoğlu, bunun Türkiye’nin egemenlik haklarına saldırı olduğunu ifade etti. 

ABD’nin Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımları konusunda bir ortak çalışma grubu kurulması teklifinde bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman diyalogdan yana olduğu için söz konusu teklife evet dediğini bildirdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap