Çavuşoğlu’ndan Maas’a “Mesut Özil” göndermesi: Umarım Cumhurbaşkanımızla görüşmesine itiraz etmezsiniz Heiko?

by Haber Fora

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Heiko Maas Ankara’da gerçekleşen görüşme sonrası ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Toplantıda Türkiye ve AB ilişkilerinin değerlendirildiğini söyleyen Çavuşoğlu, karşılıklı olumlu adımların gelmesiyle birlikte ilişkilerin daha pozitif bir atmosfer içinde olduğunu kaydetti.

AB müzakerelerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

Bugün müzakerelerle ilgili yeni fasıllar hemen açılabilir desek doğru olmaz. Ama vize serbestisi hayata geçebilir, bu bir sözdür. 18 Mart müzakeresinin 5. yılı olacak. Bunun günün sorunlarına ilişkin güncellenmesi olabilir. Terörle mücadelede, kaçak göçle mücadelede daha somut adımlar atabiliriz.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin de 25 Ocak’ta başlayacağını kaydetti.

“Türkiye ile AB ilişkilerinin derinleşmesini arzu ediyorum”

Toplantıda konuşan Maas, geçen yıl Türkiye ile AB arasındaki olayların bazı izler bıraktığını vurgulayarak, “Doğu Akdeniz konusunda zor gündemlerimiz oldu. Bu tür olayları artık yaşamak istemiyoruz. Bu ilerlemeye eşlik etmek bizim için önemli. Dönem başkanlığımız sırasında da Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu olması için çaba harcadık. Portekiz’in dönem başkanlığında da destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye ile AB ilişkilerinin derinleşmesini arzu ettiğini ifade eden Maas şunları kaydetti:

AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları

İki bakan toplantı sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı.

“AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım” konusuyla ilgili gelen bir soruya cevap versen Maas, “Türkiye ile Avrupa arasındaki ilişkiler konusunda, son haftalardaki gelişmelerin sürdürülmesi gerektiğini ifade ettim. Geleceğe bakmamız gerektiğini söyledim. Mülteciler, pandemi gibi birçok konuyu ele aldık. Tüm konularda yapıcı olmamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Aynı soruya Çavuşoğlu ise şu yanıtı verdi:

Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye transferi

Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye tranfer olmasıyla ilgili gelen bir soruya ise cevap veren Maas, ” Bu aşı konusundan daha da hassas bir konu. Ben biliyorum ki, Türkiye’deki insanlar çok duygusal taraftarlar. Mesut Özil gerçekten Alman futbolu ve milli takımı açısından çok büyük başarılara imza attı. Türkiye’de oynadığı zaman başarılı olmasını arzu ediyorum. İstanbul’da mutlu olmasını ümit ediyorum. Fenerbahçe formasıyla çocukluk fotoğrafları olduğunu söyledi bana Mevlüt, ona en güzel dileklerimi yolluyorum” dedi.

Çavuşoğlu ise aynı soruya, “Mesut Özil gibi dünya starının Türkiye’ye gelmesi hepimizi heyecanlandırdı. Mesut, Alman futbol takımına da büyük katkılar sağladı. Ben de doğuştan Fenerbahçeliyim. Şimdi Antalyaspor ve Alanyasporumuz var, önceliğimiz var. Ancak çocukluğumuzun takımı Fenerbahçedir. Türkiye’de önemli katkılar sağlayacaktır. Umarım yine Cumhurbaşkanımızla görüşmesine de itiraz etmezsiniz Heiko?” yanıtı verdi

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap