Çavuşoğlu’ndan Sputnik-V aşısı açıklaması: Rusya ile işbirliği yapıyoruz, ortak aşı üretimi gerçekleştireceğiz

by Haber Fora

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi’de iki bakanlık arasındaki “2021- 2022 İstişareler Planı İmza Töreni ve Ortak Basın Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu.

İki ülkenin ilişkilerine değinen Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya arasında ticarette 100 milyar dolarlık hedefin olduğunu ve bunun yakalanması için ticaretin artırılması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca, Rusya’nın Türkiye’den domates ihracatında kota artırımına gideceğini duymaktan memnun olduğunu dile getirdi.

İki ülkenin ilişkilerinin önemine vurgu yapan Çavuşoğlu şöyle devam etti:

Toplantıda bölgesel konularında ele alındığını belirten Çavuşoğlu, Karabağ konusuna değinerek, “Karabağ’da bir ateşkes tesis edildi. Rus barış gücü misyonu sahada, ortak gözlem merkezi ise kuruluyor. Burada amacımız kalıcı barış ve istikrar. Bunun için tüm imkanları seferber etmemiz lazım. Bölgede kalıcı bir barış olursa Türkiye-Ermenistan olarak ilişkilerimizi normalleştirebileceğimizi söyledik” dedi.

Suriye’de kalıcı bir barış ve çözüm için çabaların sürdürüleceğini de belirten Çavuşoğlu, “Rusya’nın rejime dönük olumlu çabaları etkili oluyor. Ortadoğu konusunda Rusya ile görüş birliği içinde olmaktan mutluluk duydum. Bölgesel konular işbirliğini geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“S-400 konusunda geri adım atmayacağız”

İki bakan daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Batılı ülkeler Moskova-Ankara arasındaki diyalogta ne gibi bir rol oynayabilir?” sorusuna cevap veren Lavrov, “Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler son derece kıymetli. Kendimize yetiyoruz diyebiliriz. Kimsenin dostane olmayan, kimsenin kaprislerine bağlı değil. Ülkelerimizin milli çıkarlarını savunuyoruz. Çıkar konusunda uzlaşma sağlama çabasındayız” dedi. 

Çavuşoğlu ie şu yanıtı verdi:

“Putin teklif etti, Cumhurbaşkanımız talimat verdi”

Türkiye’nin, koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik-V aşısını satın alıp almayacağıyla ilgili soruya ise Çavuşoğlu şu cevabı verdi:

“Rusya ile tam başarı elde edemedik”

Libya konusuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, ateşkes konusunda Rusya ile tam başarı elde edilemediğini belirtti.

Libya’da tek çözümün siyasi olduğuna inandıklarını kaydeden Çavuşoğlu, Tobruk merkezli güçlerin lideri Hafter’in Türkiye’ye yönelik açıklamalarıyla ilgili, “Başka bir ülkenin veya herhangi bir kişinin buna Hafter dahil, ‘Türkiye ayrılsın’ deme hakkı yoktur.Hafter’in tehdit diline taviz vermeyiz. Bize tehdit olursa gereğini yapmayan tereddüt etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap