Çavuşoğlu’ndan “Suriye’den çekilin” diyen İsveç Dışişleri Bakanı’na yanıt: Suriye, İsveç yönetimine veya AB’ye böyle bir yetki mi verdi?

by Haber Fora

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Ann Linde ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Linde, Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’den çekilmesi gerektiğini söylerken, Çavuşoğlu, “Siz kimden aldığını yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çıkmasını istiyoruz? Suriye, İsveç yönetimine veya AB’ye böyle bir yetki mi verdi?” dedi.
Basın toplantısında Türkiye ile AGİT konularını görüşmekten dolayı memnun olduğunu dile getiren Linde, Türkiye’nin komşu bölgelerinde bazı zorluluklarla karşı karşıya kaldığını kabul ettiklerini dile getirdi ve ekledi:
“Toplantıda aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye konusunda pozisyonumuzu ifade ettim. Bu anlamda AB’nin güçlü pozisyonu aynı olmaya devam ediyor. Türkiye’yi geri çekilmeye davet etmeye devam ediyoruz. Ayrıca Doğu Akdeniz’le ilgili olarak AB Konseyi bir hafta önce karar aldı. Türkiye’yi demokrasi ve insan hakları konusunda desteklemeye devam ediyoruz.”
“Siz kimden aldığını yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çıkmasını istiyorsunuz?”
Bakan Çavuşoğlu ise “Diplomaside ‘urge’ kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Bunu diyemezsininz” diyerek Linde’ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siz kimden aldığını yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çıkmasını istiyoruz? Suriye, İsveç yönetimine veya AB’ye böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye’yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK’ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib’den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığını takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim.”

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ çatışması için konuşan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz. Buna ilaveten Ermenistan’a da ‘Azerbaycan’ın topraklarından çekil’ diye çağrı olursa o zaman uluslararası topumun gerçekten bu sorunu çözme arzusunu görebiliriz. Ama bu çağrı maalesef yapılmıyor.”

“İsveç’in AGİT dönem başkanlığını destekleyeceğiz”
Ayrıca Bakan Çavuşoğlu İsveç’in AGİT dönem başkanlığı ve faaliyetlerini destekleyeceklerini duyurdu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap