Cezaevlerinde hak ihlali başvurusu 2 milyona yaklaştı: Her saat 20 mahpus, karşılaştığı kötü muameleyi bildirdi

by Haber Fora

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ‘Cezaevi Raporu’ hazırladı. Rapora göre son 10 yılda infaz hâkimliklerine hak talebi ya da koşulların kötülüğü, onur kırıcı muameleden ve fırsat eşitsizliğinden kaynaklı şikâyetlerde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı iki milyona yaklaştı. Hakkında disiplin cezası verilen tutuklu ve hükümlü sayısı ise 300 bini aştı.

İlgezdi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün daha da artarken her saatte 20 tutuklu ve hükümlünün kötü muameleyle karşılaştığını belirtirtti.

İlgezdi, “Yeni Türkiye’nin yeni yönetim biçimi, kitlesel cezalandırmadan geçiyor” dedi.

Cezaevlerinde son yıllarda hak ihlallerinin hızla arttığına dikkat çeken İlgezdi, raporunda iktidarın sürdürdüğü baskıcı siyasetin izlerine en çok hapishanelerde rastlandığını kaydetti.

Raporda, Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan İnfaz Hâkimliği İş Durumu verilerine işaret edilerek şu ifadeler kullanıldı:

Disiplin cezası alan mahkûm sayısı yüzde 365 arttı

Rapordaki resmi kayıtlara göre infaz hâkimliğine yapılan başvurular şu şekilde:

Ceza içinde ceza veriliyor

2010 yılında disiplin cezası alan sayısının 11 bin 848’ken 2019’da bu sayısının 55 bin 60’a yükseldiğine vurgu yapılan raporda, “2019 yılında cezaevleri nüfusunun 291 bin 546 olduğu düşünüldüğünde, her 100 mahpustan 19’unun disiplin cezası aldığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra disiplin cezası alan mahpus sayısı ise 107 bin 932 olarak kayıtlara geçti” ifadeleri yer aldı.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap