CHP için Demokratik Dijital Devrim Tüzük Taslağı hazırlandı: 2 seçim kaybeden genel başkan koltuğunu kaybeder

by Haber Fora

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) parti içi demokrasinin geliştirilmesi, üyelerin parti kararları ile seçimlerde daha aktif olması ve partinin dijital dünyaya uyum sağlayabilmesine yönelik partili bazı isimlerce hazırlanan “Demokratik Dijital Devrim” (D3) tüzük taslağı kamuoyuyla paylaşıldı. 

Taksim’deki bir sanat galerisinde düzenlenen basın toplantısına, tüzük taslağının öncülüğünü yapan eski CHP Parti Meclisi Üyesi Bedri Baykam’ın yanı sıra partililerden Tolga Yarman, Tevfik Kızgınkaya, Mustafa Pınar ve davetliler katıldı. 

“Demokratik Dijital Devrim” (D3) tüzük taslağı hakkında bilgi veren Baykam, CHP’de parti içi demokratikleşmenin önünün açılması için yıllardır çalışma yaptığını belirterek, 2010’daki Demokratik Çalıştay’ın bu konuda önemli bir adım olduğunu söyledi. 

Tüzük taslağının temel hedefi

Tüzük taslağının temel hedefinin, “Halkla siyaseti doğrudan buluşturmak ve her üyeyi karar alma noktalarına taşımak ve partinin dijital dönüşüme uyum sağlaması” olduğunu belirten Baykam, “Partinin kapılarını herkese açmak istiyoruz. Her üyenin kendisini temsil edecek milletvekilini, il ve ilçe başkanını ya da Türkiye çapında genel başkanını, Cumhurbaşkanı adayını seçebilmesini hedefliyoruz” diye konuştu. 

Baykam, özellikle dijital devrim ve dönüşümle ilgili 2003’ten bu yana çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, akıllı kart sistemiyle tüm partililerin bu süreçlere kolaylıkla katılabileceğini ve bunun teknolojik olarak mümkün olduğunu kaydetti. 

“Yeni bir ekmek için Ekmeleddin faciası istemiyoruz”

CHP’de parti içi demokratikleşme sağlanamadığı için istifaların ve huzursuzlukların olduğunu anlatan Baykam, şunları söyledi:

Kılıçdaroğlu’ndan randevu istendi

Bedri Baykam, tüzüğün parti içinde herkese ulaşması için tüm örgüt üyelerine ve milletvekillerine dijital olarak gönderileceğini belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da tüzük taslağını elden sunmak için randevu talep ettiğini aktardı. 

Tolga Yarman da “Demokratik Dijital Devrim” (D3) tüzük taslağının parti içi demokratikleşmenin gelişmesi ve olgunlaşması için çok önemli olduğunu vurguladı. 

Toplantının ardından CHP Demokratik Dijital Devrim Tüzük Taslağı basın mensuplarıyla paylaşıldı. 

İki seçim kaybeden genel başkan gidecek

Tüzük taslağında yer alan bazı öneriler şu şekilde:

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap