CHP İstanbul’dan pandeminin 1. yılında 11 maddelik çağrı

by Haber Fora

CHP İstanbul İl Başkanlığı Sağlık Komisyonu, bir yıldır devam eden koronavirüs pandemisini güncel durumu değerlendirmek amacıyla basın toplantısı gerçekleştirdi.

Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı  Ahmet Gürbüz tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında ‘’Pandeminin 1. Yılı’’ başlıklı rapor paylaşıldı ve bir yıllık süreç değerlendirildi.

“Sağlık Bakanlığı verileri paylaşmaktan kaçındı”

Konuşmasında pandeminin güncel seyrinden bahsederek yurtdışından getirilen aşı sayısının ve aşılama hızının yetersizliğinin altını çizen Gürbüz, “Sağlık Bakanlığı pandeminin başlangıcından itibaren gerçek verileri gizlemiş; bilim insanları ve halk ile paylaşmaktan kaçınmıştır” şeklinde konuştu.

“Halk sağlığı yerine ekonomi ön planda tutuldu”

İktidar tarafından yürütülen pandemi sürecinde halk sağlığı yerine ekonomik gereksinimlerin ön planda tutulduğunu ifade eden İl Başkanlığı Sağlık Komisyonu Başkanı Gürbüz, “Bu süreçte Milletler Kalkınma Fonu araştırmasına göre işten çıkarılma ve ücretsiz izne ayrılma en çok kadınları etkilemiştir. İş-Kur’un ve diğer kaynakların sağladığı yardımlar salgın dönemindeki gelir kaybını karşılamaktan çok uzaktır. 24 Mayıs itibariyle mali teşvik paketinin milli gelire oranı kategorisinde Türkiye, yüzde 3,78 oranıyla G20 üyesi 19 ülke arasında ise 14. sırada yer aldı. Ayrıca verilen bu destek bütçeden değil, Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonundan karşılandı” dedi. 

“Yoksul halka ücretsiz maske sağlanamadı, iktidar başarısızlığı halkın üzerine yıkmaya çalıştı”

Konuşmasına sağlık merkezlerinin yetersizliğine ve pandemi sürecinde büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına gerekli koruyucu ekipmanların bile sağlanamadığını belirterek devam eden Gürbüz, ‘’Salgının başında gerek kamu gerekse özel hastanelerde sağlık çalışanlarına yeterli kişisel koruyucu ekipman sağlanamadı” dedi.

Kamuya destek vermek isteyen özel kişi ve kurumların yardımlarının da geri çevrildiğini söyleyen Gürbüz, “Tüm bu yetersizliklere rağmen iktidar salgını yürütme başarısızlığını ‘Maske-mesafe-hijyen’ koşullarına uymaması nedeniyle halkın üzerine yıkmaya çalışmıştır. Ancak yoksul halka ücretsiz maske sağlanamamış, üretilen maskelerin kalitesi denetlenmemiştir’’ diye konuştu.

11 maddelik talep listesi

Gürbüz, salgın sürecinin sağlıklı birlikte yürütülebilmesi adına yapılması gerekenleri sıralayarak basın açıklamasını sonlandırdı. CHP İstanbul İl Başkanlığı Sağlık Komisyonu tarafından sunulan talepler şu şekilde:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap