CHP Sözcüsü Öztrak: Vatandaşın bu borçları nasıl ödeyeceği 2021’in en büyük sorunlarından biri olacak

by Haber Fora

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında verilen kredilerle herkesin daha borçlu hale geldiğine işaret ederek, “Vatandaşın, esnafın, çiftçinin, KOBİ’nin bu borçları nasıl ödeyeceği 2021’in en büyük sorunlarından biri olacak” dedi.

Öztrak yeni asgari ücrete ilişkin, “Ülkenin şartlarına uygun değildir. Nitekim işçi kesimi de bu ücreti reddetmiştir” ifadelerini kullandı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, video konferans aracılığıyla toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Öztrak, 2020’nin son MYK toplantısının yapıldığını, her yıl bitiminin aynı zamanda bir hesap çıkarma ve muhasebe yapma zamanı olduğunu belirtti.

Öztrak, Türkiye’nin deprem, çığ faciası, sel, orman yangını gibi olaylar nedeniyle büyük acılar yaşadığını, koronavirüs salgınının ise 2020’ye damgasını vurduğunu, hayatı altüst ettiğini ifade etti.

Türkiye’de ilk vakanın mart ayında tespit edildiğini, o günden bu yana 19 bin 878 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Öztrak, hükümetin salgını yönetemediğini, salgın istatistiklerini cilalamaya kalktığını bildirdi.

Öztrak, insanların gerekli önlemleri zamanında alınmasının engellendiğini, bu nedenle binlerce kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Aşı konusunda da kötü bir yönetim sergilendiğini, aşı gelmeden önce KDV’sinin belirlendiğini savunan Öztrak, aşıların hala ortada olmadığını kaydetti.

Öztrak, pek çok ülkede aşılamanın başladığını, bu konuda kaybedilen her dakikanın ülkenin zarar hanesine yazıldığını vurguladı.

Avrupa basınının Türkiye’nin, Çin ile Uygur Türklerinin iadesine dair bir anlaşma imzaladığı haberleriyle çalkalandığına dikkati çeken Öztrak, şöyle devam etti:

Gelen aşıların uygulamasında, şeffaflık ve adaletin çok önemli olduğunun altını çizen Öztrak, dünyada faz-3 incelemelerini geçmiş iki aşı olduğunu, bunların da yeterince tedarik edilmediğinin anlaşıldığını anlattı.

Faik Öztrak, “Neden aşılarda gerekli çeşitlendirme yapılmadı? Neden üçüncü faz değerlendirmesinden geçmiş aşılardan yeteri sayıda alınamadı? Saraydan bu sorulara da yanıt bekliyoruz. Gelecek aşıların adaletli bir şekilde, hiçbir kayırma olmadan, en kırılgan gruplardan başlayarak planlı programlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Uyarıyoruz, aşıda torpil tam bir felaket olur” değerlendirmesinde bulundu.

9 ayda 905 bin çalışan işini kaybetti

Koronavirüs salgınının ekonomiye de büyük darbe vurduğunu belirten Öztrak, hükümetin bu süreçte millete ve esnafa gerekli desteği vermediğini söyledi.

Salgında ikinci zirveye rağmen esnafa 3 ay için günlük verilen 33 liranın hala ortada olmadığını öne süren Öztrak, esnafın bu parayla kirasını, faturasını ödeyemeyeceğini, eve ekmek götüremeyeceğini dile getirdi.

Salgının hemen başında açılan kredi musluklarıyla herkesin daha borçlu hale geldiğine işaret eden CHP Sözcüsü Öztrak, “Vatandaşın, esnafın, çiftçinin, KOBİ’nin bu borçları nasıl ödeyeceği 2021’in en büyük sorunlarından biri olacak” dedi.

Bu yılın 9 ayında 905 bin çalışanın mevcut işini kaybettiğini ifade eden Öztrak, en ağır darbeyi de tarım ve hizmetler sektörünün aldığını söyledi.

Son bir yılda gerçek işsiz sayısının 2 milyon 266 bin kişi artarak eylül ayında 10 milyon 249 bin kişiye ulaştığını belirten Öztrak, “çalışıyor” göründüğü halde iş başında olmayan 1 milyon 963 bin, toplam 12 milyon 212 bin işsiz bulunduğunu aktardı.

Öztrak, “Vatandaşın çift diplomalı evlatları işsizken, sahte diplomalı saray sosyetesine, dört ayrı yerden maaş geliyor. Üstüne üstlük sahte diplomaya, AK Parti Grup başkanvekilleri, Meclis kürsüsünden sahip çıkıyor. Cumhuriyet tarihinde, böyle bir çürüme, kokuşmuşluk ne görüldü ne de duyuldu” görüşünü savundu.

“Sofra, çarşı, pazar yangın yerine döndü”

Sofranın, çarşının, pazarın yangın yerine döndüğünü, asgari ücretin artık ortalama ücret olduğuna işaret eden Öztrak, neredeyse herkesin asgari ücretle çalıştığını bildirdi.

Asgari ücret pazarlıklarının bugün itibarıyla sonuçlandırıldığını anımsatan Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

CHP’li belediyelerde asgari ücretliye net 3 bin 100 lira 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelere en az 3 bin 100 lira net asgari ücret uygulaması başlatılması için talimat verdiğini hatırlatan Öztrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Faik Öztrak, hükümetin 2020’de milli parayı “pul” ettiğini, dolar karşısında Türk lirasının değerini yitirdiğini söyledi.

Bu yıl milli gelirin azaldığını, yıllar önce açıklanan 2023 hedeflerinin aşağı yönlü revize edildiğini belirten Öztrak, liyakatli bir yönetimle ekonomideki hedeflerin rahatlıkla yakalanabilecekken başarısız olunduğu görüşünü paylaştı.

CHP Sözcüsü Öztrak, hükümetin temel sorunlara çözüm bulamadığı için milletin gerçek gündemini değiştirmeye çalıştığını öne sürerek şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap