CHP Sözcüsü Öztrak’tan Muharrem İnce’ye: Açıklamalarını etik bulmuyoruz, siyasi ahlakla bağdaşmıyor

by Haber Fora

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yeni parti kurma çalışmaları süren ancak CHP üyeliği de devam Muharrem İnce’ye isim vermeden tepki gösterdi. 

Öztrak, “Hem parti içinde kalıp hem de yeni partisinin tüzüğünün, programının hazır olduğunu söyleyenlerin açıklamalarını da etik bulmadığımızı buradan ifade etmek isterim, bu siyasi ahlakla bağdaşmıyor” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Türkiye’nin iki yılı aşkın süredir derin bir buhranın içinde olduğunu belirten Öztrak, 2018’de başlayan ekonomik krizin, derinleşen devlet krizi ve salgınla birleşerek, şiddetli bir buhrana dönüştüğünü savundu. 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne bir ay önce kayyum atandığını söyleyen Öztrak, “Atama dünyada kabul görmüş yöntemlere göre yapılmadı. Boğaziçi Üniversitesinin teamüllerine uygun olarak da yapılmadı. OHAL’e başlayan, OHAL’den sonra da olağanlaştırılan bir düzenlemeyle bu atama yapıldı” diye konuştu.

Kayyumun, siyasi bir isim ve ehliyeti ayrıca liyakatının tartışmalı olduğunu öne süren Öztrak, Boğaziçi Üniversitesinin öğretim üyeleri ve öğrencilerinin de “haklı olarak” bu atamaya demokratik tepki gösterdiklerini vurguladı.

Bu tepkinin son derece meşru olduğunu belirten Öztrak, şöyle devam etti:

Öztrak, bugün AK Parti il kongrelerinde bu nefret söyleminin en üst perdeden devam ettiğini bildirerek, “Mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim ile dalga geçen, rüşvetçi bir bakan eskisini bu ülkenin büyükelçisi yapanların, Kabe’yi pastalarına maket yapıp kesenlerin, Kabe’nin etrafına oteller, AVM’ler yapılırken sessiz kalanların ne insanların kutsalını ne de Kabe’yi savunmak gibi bir dertleri olmadığını da biliyoruz” ifadelerini kullandı.  

İnce’ye tepki

CHP’den 3 milletvekilinin istifası, Muharrem İnce’nin yakın zamanda istifa edeceğini açıklaması ve istifa edenlerin açıklamalarına ilişkin soruyu Öztrak, şöyle cevapladı: 

“Aynen iade ediyoruz”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı konuşmasında “CHP’nin içindeki istifadan AK Parti’nin sorumlu tutulduğunu belirterek, bunu “yüzsüzlük, pişkinlik, siyasi arsızlık” olarak nitelendirmesine ilişkin soru üzerine Öztrak, “Daha yeni AK Parti Grup Başkanvekili 3 milletvekilinin istifası üzerine açıklama yaptı, Twitler attı. Ne diyor ‘istifalar buzdağının görünen kısmı, bunlar CHP’nin iyi günleri.’ Grup başkanvekillerinin kendilerine muhalefet eden siyasi partilere yazılan kirli senaryolar hakkındaki bilgisi nereden geliyor, ‘yüzsüzlük, pişkinlik arsızlık’ sözlerini geldiği yere aynen iade ediyoruz” yanıtını verdi.

Cemil Çiçek’in “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarını uyulmalı” sözü ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “Uyulmalı demek siyasi beyandır, hukuk değildir, karar verecek olan mahkemelerdir” sözleri konusundaki değerlendirmelerinin sorulması üzerine Öztrak, “Anlaşılan sarayda hukukun nasıl uygulanacağı konusunda kavga var. Hani soruyoruz ya reformlar neden gecikiyor diye, anlaşılan hukuk da yapılacak reformlar konusunda da bir türlü anlaşamıyorlar. Sarayda akort bozulmuş, senkron tutmuyor. Hukukta bir normlar hiyerarşisi vardır, tartışmaya açık değildir, anayasamızda da bu açıkça belirtilmiştir” cevabını verdi. 

Öztrak, gazetecilerin, “CHP Siyasi Partiler Kanunu değişmeli diyor mu? Eğer değişmeli diyorsa ne tür değişiklikler istiyor?” sorusuna, Siyasi Partiler Kanunu ve seçim kanununda hangi değişiklikleri istediklerini en son “2’inci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”nde söylediklerini hatırlattı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap