CHP’den asgari ücret tepkisi: Daha önceki senaryoyu yine oynayacakları anlaşılıyor

by Haber Fora

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Dün havuz medyasında 2021 için net asgari ücretin 2 bin 605 lira olacağı dedikoduları vardı. Anlaşılan saray nabız yokluyor” diyerek, “Daha önce oynadıkları ve kabak tadı veren senaryonun bir benzerini yine oynayacakları anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

“2 bin 605 lirayı beğenmeyen işçi sendikaları sesini yükseltecek. İşveren sendikaları ‘direnirmiş’ görünecek. Mesele sarayın hakemliğine götürülecek” iddiasında bulunan Öztrak, “Sarayın gönlünden de artık 50-100 ne koparsa, 2 bin 605 liranın üstüne eklenecek, sonra alayiş valayişle asgari ücret olarak ilan edilecek” diye konuştu.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, TBMM’deki bütçe görüşmelerinin bugün sona erdiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin üçüncü bütçesinde de esnafın, çiftçinin, işçinin, gençlerin bulunmadığını ileri süren Öztrak, “Bu bütçede millete kuru ekmek, yandaşa ise ballı börek var” görüşünü bildirdi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun aylar önce esnaf için 17 maddelik bir paket açıkladığını, hükümetin ise esnafa vere vere 5 milyar lira vereceğini belirten Öztrak, esnafın bu parayla ancak faturalarını ödeyebileceğini iddia etti. Yine müzisyeninden tiyatrocusuna binlerce sanatçının pandemi döneminde “perişan olduğunu” söyleyen Öztrak, bu bütçede sanatçılara da destek olmadığını savundu. Çiftçilerin de bu bütçede olmadığını söyleyen Öztrak, şöyle devam etti:

Genç işsizliğe de değinen Öztrak, Türkiye’de 20-29 yaş arasında taşı sıksa suyunu çıkaracak 4,5 milyon gencin evinde oturup anasının babasının eline baktığını söyledi.

Bugün gazetelerde yer alan milli güreşçi Hamza Yerlikaya hakkındaki “sahte diploma” iddialarının gerçek olduğunu öğrendiklerini aktaran Öztrak, bunun kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Mahkemenin Yerlikaya için şimdilik hükmü erteleme kararı aldığını hatırlatan Öztrak, “Ama bu gerçeği değiştirmez. Hamza Yerlikaya milletimizin gözündeki konumunu, sarayın gözündeki konumundan daha fazla önemsiyorsa yapması gereken bellidir. Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliğinden derhal istifa etmeli, milletimizden de özür dilemelidir” dedi.

Meclis’teki görüşmeler sırasında “atama” ile gelen bakanların milletin seçtiği vekillere, Meclis kürsüsünden “ayar vermeye kalkıştıklarını” belirten Öztrak, şunları söyledi:

Asgari ücret görüşmeleri tepkisi

Gelecek hafta asgari ücrette son dönemece girileceğini hatırlatan Faik Öztrak, Avrupa’da asgari ücretle çalışan oranının en yüksek Türkiye’de olduğunu söyledi. Çalışanların yarıya yakınının asgari ücret aldıklarını belirten Öztrak, Türkiye’de asgari ücretin, ortalama ücret haline geldiğini vurguladı.

Türkiye’nin asgari ücretin en düşük olduğu ülkelerden birisi olduğunu aktaran Öztrak, şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap