CHP’den “mektup” tepkisi: ABD, sen bu işe karışma, biz hallederiz

by Haber Fora

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ABD’li 54 senatörün Başkan Joe Biden’e Türkiye ile ilgili gönderdiği mektubu eleştirerek “ABD’nin ayarına ihtiyacımız yok. ABD, sen bu işe karışma, biz hallederiz. Erdoğan, ABD, Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizden geri adım atmamızı isterse dimdik duracaksın. Kimsenin Türkiye Cumhuriyeti’ne hakaretine fırsat verme, verdirmeyelim” dedi.

Altay, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin hiçbir ülkeden tehdit, hakaret almasını, aşağılanmasını CHP olarak kabul etmediklerini bildirerek “ABD, Rusya, Fransa, Almanya hiç fark etmez. Hiçbir ülke Türkiye Cumhuriyeti Devletine ayar verecek, hakaret edecek, küçümseyecek bir iş ve işlemin içinde olamaz” diye konuştu.

 ABD’li 54 senatörün ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye ile ilgili bir mektup yazdığını vurgulayan Altay, bu mektupta Türkiye’nin aşağılandığını ancak henüz AK Parti’den “tık” gelmediğini savundu.

Mektupta, Türkiye’nin, hukuk ve demokrasisindeki daralmadan dolayı yargılandığına dikkati çeken Altay, sözlerine şöyle devam etti:

Biden’a “Türkiye” mektubu

ABD Senatosu’ndan 44 senatör Biden’a bir mektup yazarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalifleri ötekileştirdiğini, kritik medyayı susturduğunu, gazetecileri tutuklattığını ve bağımsız yargıçları uzaklaştırdığını iddia etmişti.

Mektupta şu ifadeler yer almıştı:

 

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap