CHP’den tepki: Bu nasıl bir büyümeyse milleti işinden ediyor

by Haber Fora

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 2020 yılı büyüme rakamlarına ilişkin, “Bu rakamlara göre Türkiye yılın son üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 5,9 büyümüş. 2020’nin tamamında ise büyüme hızı yüzde 1,8 olmuş. Bu nasıl bir büyümeyse milleti işinden ediyor” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. 

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Öztrak, 28 Şubat’ın yıl dönümü olduğunu anımsatarak, 28 Şubat’ın milli iradeye kasteden her darbe gibi demokrasiye büyük zararlar verdiğini belirtti. Öztrak, “CHP de dahil hemen her siyasi aktör ve kurum, darbelerden payına düşeni almıştır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, tankla, topla, tüfekle yapılan ‘postallı darbelere’ de karşı durduk” değerlendirmesini yaptı.

Gara’da hain bölücü terör örgütü PKK’nın 13 Türk rehineyi canice katlettiğini hatırlatan Öztrak, şöyle devam etti:

“Milletin feryatları saraydan duyulmuyor”

Türkiye’nin iç içe geçmiş krizlerden oluşan büyük bir buhranın içinde savrulduğunu aktaran Öztrak, “Türkiye yönetilmiyor, patinaj yapıyor. Esnaf, çiftçi, emekçi, emekli, işveren, bütün bir millet ızrar halinde ama sarayın keyfi yerinde. Milletin feryatları saraydan duyulmuyor” görüşünü savundu.

Faik Öztrak, bugün de yılbaşından bu yana doğal gaza üçüncü kez zam yapıldığını belirterek, “Karadeniz’de doğal gaz bulundu” müjdesinin verilmesinden bu yana doğal gaz zamlarının otomatiğe bağlandığını ileri sürdü. Dolar kuru gevşese bile doğal gaza gelen zammın devam ettiğini belirten Öztrak, “Milletimiz hayat pahalılığı ile işsizlik arasında inim inim inliyor. Milletin gelecek umudu gençlerimiz, ailelerin bin bir emekle okuttuğu çocukları, 15-29 yaş arasında 5,5 milyon genç ne okulda okuyor, ne de bir işte çalışıyor. ‘Ev genci’ olarak anasının babasının eline bakıyor” diye konuştu.

“Çocukların kafalarını karıştırmaya ne hakkınız var?”

Türkiye’nin eğitimde ilerleyemediğini, bir neslin yitirildiğini savunan Öztrak, çocukların, gençlerin, ailelerin, Bakanlar Kurulundan çıkacak yüz yüze eğitim kararını beklediklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, bir hafta önce ilkokullar ile 8 ve 12’inci sınıflarda yüz yüze eğitimin 1 Mart’ta başlayacağını açıkladığını hatırlatan Öztrak, şunları kaydetti:

“Tek bir öğrencinin bile eğitime ulaşamaması adaletsizliktir”

“AK Parti hükümetinin salgın döneminde yaptıkları ve yapmadıklarıyla sınıfta kaldığını”  belirten Öztrak, şöyle devam etti:

“İşçinin kumbarası kırılarak İşsizlik Sigortası Fonu’ndan verildi”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişen ve orta gelirli ülkelerin vatandaşlarına salgında verdiği doğrudan gelir desteğini, Türkiye’de hükümetin millete vermediğini savundu. Öztrak, “Verebilselerdi doğrudan destek tutarı 176 milyar lira olacaktı. Oysa şimdiye kadar vere vere sadece 53 milyar lira verdiler. Bunun da büyük kısmı işçinin kumbarası kırılarak İşsizlik Sigortası Fonu’ndan verildi” diye konuştu.

Dünyada hükümetlerin normalleşme süreçlerine başlarken, iş yerlerini, çalışanlarını yeni döneme hazırlayacak yeni destek paketlerini açıkladığını ifade eden Öztrak, Türkiye’de “esnafın doğrudan desteğe ihtiyacı bulunduğunu, borcun gırtlağı aştığını, faiz altında inlediğini” söyledi. Faik Öztrak, hükümetin esnafın sesinin duymadığını, milletle irtibatının artık tamamen koptuğunu ifade etti.

“Şimdi de ‘milleti işinden eden büyüme’ ile tanıştırıyor”

Faik Öztrak, 2020 yılının dördüncü çeyreğine ait büyüme rakamlarının yayınlandığını da belirterek, şunları söyledi:

Öztrak, 2020’de gerçek işsiz sayısının 10 milyon 273 bine çıktığını, gerçek işsizlik oranının yüzde 30’u bulduğunu, bu büyümenin “niteliksiz büyüme” olduğunu bildirdi. 2020 büyümesine katkısı olmayan net ihracatın büyümeyi ciddi şekilde aşağıya çektiğini ifade eden Öztrak, bu büyümenin tüketim ağırlıklı ve iç taleple sağlanan bir büyüme olduğunu kaydetti.

Büyümenin tüm sektörlerde yaşanmadığını, “K tipi” denilen bir büyüme olduğunu, bazı sektörlerin yukarı gittiğini, bazı sektörlerin çakıldığını belirten Öztrak, tarımın yüzde 4,8, sanayinin yüzde 2 büyüdüğünü, inşaatın yüzde 3,5, hizmet sektörünün ise yüzde 4,3 daraldığını anlattı.

Faik Öztrak, “2020’de bu büyüme milleti işinden etmiş ama para babalarını, faiz baronlarını abat etmiş. 2020’de borç ve krediyle menkul kıymet ve altın alım satımıyla uğraşan para ve faiz baronları servetlerine servet katmış, gelir üstüne gelir elde etmişler” dedi.

Faizle uğraşanların daha da zenginleştiğini, böyle bir büyümenin adil olamayacağını dile getiren Öztrak, “Böylesine adaletsiz ve kredilerle şişirilen sürdürülemez bir büyümenin bu millete hiç bir faydası yoktur. Ekonomiyi kur ve faiz kıskacına sokan politikalar döner dolaşır milleti cebinden vurur” diye konuştu.

Dolar cinsinden milli gelirdeki erimenin geçen yıl 44 milyar doları bulduğunu aktaran Öztrak, 2013’de 958 milyar dolar olan milli gelirin 2020’de 717 milyar dolara düştüğünü belirtti. 

Öztrak, 2013’de 12 bin 582 dolar olan kişi başına gelirin 2020’de 8 bin 599 dolara düştüğünü, her vatandaşın bu süreçte 3 bin 983 dolar gelir kaybettiğini söyledi.

Türkiye’nin 12-13 yılı kaybettiğini, 3 yıl önceye göre borçlu olduğunu ileri süren Faik Öztrak, 2019’un Mart ayından itibaren 128 milyar dolar rezervin çarçur edildiğini  belirtti.

Merkez Bankası kasasındaki döviz rezervlerinin Merkez Bankası’nın döviz borcunu karşılamaya yetmediğini kaydeden Öztrak, “Net rezervler eksi bakiye veriyor. 19 Şubat itibarıyla net rezervler eksi 40 milyar dolar civarında. Kaç aydır bu rezervlerin akıbetini sorguluyoruz” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap