CHP’li Berberoğlu’nun avukatlarından fezleke itirazı: Lehe gerçekleşen yargısal işlem sonucunda aleyhe fezleke düzenlenemez

by Haber Fora

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali hükmü sonrası mahkemece yeniden yargılama kararı verilen CHP’li Enis Berberoğlu’nun avukatları, 3 ayrı suçtan hazırlanıp TBMM’ye gönderilen fezlekeye itiraz etti.

Enis Berberoğlu’nun avukatları Murat Ergün ve Yiğit Acar, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz dilekçesi sundu.

Dilekçede, 9 Şubat’ta düzenlenen fezlekenin hukukun temel ilkelerine, aleyhe değiştirme yasağı kuralına, usul-yasaya aykırı olduğu savunuldu.

“Objektiflikten uzaklaşıldığının ispatı”

Fezlekenin keyfilik içerdiği ve Berberoğlu’na karşı husumet görüldüğü ileri sürülen dilekçede, “objektiflikten uzaklaşıldığının ispatı niteliğinde olan fezlekenin iade edilmesi, usul ve yasaya uygun yeni bir fezleke hazırlanması” talep edildi. 

Dilekçede, 2016 yılından beri süren yargılamada evrensel hukuk kuralları, anayasal ilkeler, ceza yargılamasının usul ve esasları başta yerel mahkeme olmak üzere birçok defa ihlal edildiği savunularak, “Mevcut yargılama bir bütün olarak yasal temelden yoksun, hukuksuz, adaletin açık bir şekilde reddi yoluyla, adil yargılama hakkının varlığına ve amacına aykırı olarak yürütülmüştür” ifadelerine yer verildi.

“Fezleke açıkça keyfilik içermektedir”

Lehe gerçekleşen yargısal işlem sonucunda aleyhe fezleke düzenlenemeyeceği iddia edilen dilekçede, “Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararının bağlayıcılığını kabul eder gibi yapıp, sonrasında kararın gereğini yerine getirmek yerine, Berberoğlu aleyhine işlem doğuracak şekilde bir suç isnadını üç ayrı suç türü ve üç ayrı sevk maddesine bağlayarak fezleke düzenlediği” savunuldu.

Bu durumun hukuk devleti ve hukuki güvenlik ilkelerine “açık ve ağır bir aykırılık” teşkil ettiği savunulan dilekçede, şunlar kaydedildi:

“Sadece gizli belgeleri açıklama suçundan yargılanabilir”

İtiraz dilekçesinde, Berberoğlu’nun sadece Yargıtay’ca onanmış olan TCK’nın 329. maddesinde yer alan “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan yargılanabileceği ifade edildi.

Enis Berberoğlu açısından tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılan hükmün 5 yıl 10 aylık bir hapis cezası olduğu ve Anayasa Mahkemesi kararıyla birlikte, yeniden yargılama aşamaları ortadan kaldırılan hükümde tesis edilmiş olan cezanın sanık için “kazanılmış hak” niteliğinde sayılması gerektiği belirtilen dilekçede, cezanın türü ve miktarının kazanılmış hak vasfında olduğu anlatıldı.

Dilekçede ayrıca şu ifadelere yer verildi:

Dilekçede, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere hazırlanarak Adalet Bakanlığı’na gönderilen ve halihazırda Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nde olan fezlekenin iade talebiyle geri istenilmesi gerektiği belirtilerek, İstanbul Milletvekili Berberoğlu hakkında usul ve yasaya uygun bir fezlekenin yeniden düzenlenerek TBMM’ye  gönderilmesi talep edildi.

Fezleke 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Şubat’ta hazırlanıp TBMM’ye gönderilen fezlekede, şu ifadeler yer bulmuştu:

Fezlekede, “Mevzuat” başlığı altında Berberoğlu hakkında hazırlanarak TBMM’ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderilen fezlekede yer alan suçlamalar ise şöyle sıralanmıştı:

Bahçeli’den Berberoğlu açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin “MYK-MDK Ortak Toplantısı Sonrası” yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının Enis Berberoğlu’na milletvekilliği sıfatı kazandırmayacacağını söylemişti. ahçeli,  “CHP’li milletvekilinin fezlekesi TBMM Karma Komisyonu’na acilen getirilip dönem sonuna bırakılmadan gündeme alınmalı, ardından da Genel Kurul’a indirilerek dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili oylama yapılmalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi bu oylamada yeniden yargılama yolunun açılabilmesi için dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oyunu kullanacaktır” demişti.

 

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap